Asimder Başkanı Gülbey: “Azerbaycan’da 35 bin Ermeni kaldı - Gündem
25 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Ցրօն / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

03 Eylül 2018  

Asimder Başkanı Gülbey: “Azerbaycan’da 35 bin Ermeni kaldı

Asimder Başkanı Gülbey: “Azerbaycan’da 35 bin Ermeni kaldı Asimder Başkanı Gülbey: “Azerbaycan’da 35 bin Ermeni kaldı
Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, 1992 yılında Ermenistan ve Azerbaycan arasında yaşanan Karabağ savaşından sonra tüm Ermenilerin Azerbaycan'dan göçtüklerini yalnızca Azerbaycanlı erkeklerle evlilik yapan Ermeni kadınlar ve onların çocuklarının halen Azerbaycan'da yaşadıklarını ve sayılarının neredeyse 35 bin olduğunu iddia etti.[Asimder Başkanı Gülbey: “Azerbaycan’da 35 bin Ermeni kaldı”]
Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, 1992 yılında Ermenistan ve Azerbaycan arasında yaşanan Karabağ savaşından sonra tüm Ermenilerin Azerbaycan’dan göçtüklerini yalnızca Azerbaycanlı erkeklerle evlilik yapan Ermeni kadınlar ve onların çocuklarının halen Azerbaycan’da yaşadıklarını ve sayılarının neredeyse 35 bin olduğunu iddia etti.

Azerbaycan’da kalıp yaşamlarını sürdüren evli Ermeni kadınların ve çocuklarının zaman zaman Gürcistan veya Rusya’da Ermeni akrabalarıyla görüştüklerini belirten ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, “1992 yılındaki Karabağ savaşından önce Rusya federasyonuna bağlı olan Azerbaycan ve Ermenistan bağımsız olmadıkları dönem içerisinde vatandaşları yüzlerce evlilik veya resmi evlik dışında ilişkiler yaşamışlardır. Bu ilişkilerden olan çocuklar 1992 yılında Rusya destekli Ermenistan ordusu ve gönüllü katil kuvvetlerinin Karabağı işgal edip katliamlar yaptıktan sonra iki millet de ayrışmalar başladı. Azerbaycan’da yaşayan Ermeniler kendi ülkeleri Ermenistan’a gidip yerleştiler ancak, Azerbaycanlı erkeklerle evlilik yapan ve çocuğu olanlar Azerbaycan’da yaşamaya devam ettiler. Şuanda da Azerbaycan’da yaşamaya devam etmektedirler. Bazı istatistik çalışması yapan akademisyenlerin nüfus çalışmalarına ve deyimlerine baktığımızda bu ailelerin nüfus sayısının 35 bini bulduğunu söylemektedirler” dedi.

“Bu annesi Ermeni olan çocuklar tanınmadığından bazı devlet kademelerinde göreve geldiler”Bu haber ha.....k kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+