ABD`de konser veren Kardeş Türküler, Arto Tunçboyacıyan ve Ara Dinkjıan, konserin gelirini Van`daki depremzedelere gönderecek. - Gündem
05 Haziran 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ահրանք / Ժամ : Բաւական

Gündem :

15 Kasım 2011  

ABD`de konser veren Kardeş Türküler, Arto Tunçboyacıyan ve Ara Dinkjıan, konserin gelirini Van`daki depremzedelere gönderecek.

ABD`de konser veren Kardeş Türküler, Arto Tunçboyacıyan ve Ara Dinkjıan, konserin gelirini Van`daki depremzedelere gönderecek. ABD`de konser veren Kardeş Türküler, Arto Tunçboyacıyan ve Ara Dinkjıan, konserin gelirini Van`daki depremzedelere gönderecek.

Merkezi New York’da bulunan ve The American Turkish Society (ATS- Amerikan Türk Cemiyeti) bünyesinde Türkiye kültür-sanatının değişen yüzünü vurgulayan programlar düzenleyen Moon and Stars Project Kardeş Türküler ile Grammy ödüllü müzisyen Arto Tunçboyacıyan ve dünyanın en önde gelen ud sanatçılarından Ara Dinkjian’ı aynı sahnede buluşarak New York’ta konser verdi. Kardeş Türküler, Ara Dinkjıan ve Arto Tunçboyacıyan, izleyiciler tarafından uzun süre alkışlandı.

Türk, Arap, Kürt, Azeri, Gürcü, Rum ve Ermeni kültürleri dahil farklı müzikal gelenekleri bir araya getiren Kardeş Türküler, Ara Dinkjian ve Arto Tunçboyacıyan sahnede, Anadolu’nun değişik kültür zenginliklerini izleyicilerle paylaştı. Bestesini Ara Dinkjıan’ın yaptığı ve Ahmet Kaya’nın üne kavuşturduğu ‘Ağladıkça’ şarkısına, Merkin Konser salonunu tıklım tıklım dolduran izleyiciler de eşlik etti. Konser, bir oyun havasıyla sonlanırken dakikalarca ayakta alkışlandı.

Moon and Stars Project Kültür ve Sanat Direktörü Binnaz Saktanber yaptığı açıklamada "Kardeş Türküler’i ABD seyircisi önünde gerçekleşecek ilk konserleri kapsamında ağırlamaya hazırlandığımızı günlerde Van’da meydana gelen deprem Türk-Amerikan toplumunda büyük üzüntü yarattı. Topluluğun Türkiye’nin ortak müzik mirasını ön plana çıkartan çalışmalarının acıları teselli etmeye katkıda bulunacağını, MASP olarak düzenlediğimiz bu konserin depremzedelerin yaralarını sarmaya destek vereceğini umuyoruz" dedi.

Kardeş Türküler solistlerinden Feryal Akkaya, yaklaşık 20 yıldan bu yana, Anadolu, Mezopotamya ve Trakya’daki farklı halkların farklı dillerdeki şarkılarını, türkülerini, ’stran’larını, ’govend’lerini söyleyen Kardeş Türküler Amerika yolculuğuna hazırlandığını söyledi. Akkaya, şöyle dedi:

"Uzun müzikal yolculuğu boyunca amatör ya da profesyonel birçok sanatçıyla buluşmalar yaşayan, Arto Tunçboyacıyan ve Ara Dinkjian’la da bu buluşmalar vesilesiyle ”kardeş” olmuş, onlara Türkiye’de ev sahipliği yapmış olan Kardeş Türküler grubu, bu kez Arto’nun, Ara’nin ve Amerika’da yaşayan tüm kardeşlerinin misafiri olacak.
Anadolu’dan Amerika’ya, Amerika’dan Mezopotamya’ya seslenmek, barış ve kardeşliği ne kadar özlediğimizi hep birlikte haykırmak için.. Ve kadim halkların toprağı Van’da depremi yaşayan kardeşlerimize güç verebilmek, el uzatabilmek için."

İzleyiciler arasında Ermeni asıllı Türk ve Amerikan vatandaşları da yer aldı. Konsere Türk Kültür Vakfı, The Marmara Manhattan Otel, Koç Amerika ve Antik Sarage Restaurant da destek verdi

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1069442&Date=15.11.2011&CategoryID=82Bu haber .... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.
+