İBB Şehir Tiyatroları`nda 1`i Yeni 15 Oyun - Kültürel Etkinlik
24 Temmuz 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Հոթապեալ

Kültürel Etkinlik :

15 Kasım 2011  

İBB Şehir Tiyatroları`nda 1`i Yeni 15 Oyun -

İBB Şehir Tiyatroları`nda 1`i Yeni 15 Oyun İBB Şehir Tiyatroları`nda 1`i Yeni 15 Oyun

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Kasım ayının üçüncü haftasında 1`i yeni 15 Oyunla seyircisinin karşısına çıkıyor.

Migrenden Kurtulmak MümkünMarco Antonio de la Parra`nın yazdığı Yıldırım Fikret Urağ`ın yönettiği Günlük Müstehcen Sırlar adlı yeni oyunun yanı sıra; Şark Dişçisi, Doğum Günü Partisi, Gönlümdeki Osman Hamdi Bey, İntiharın Genel Provası, Zırhlı Kurt (Kösem Sultan ile Avcı Mehmed), Toros Canavarı, Kadın Hayattır Memattır Kadın, Sokak Kedileri, Kazuu, Karagöz Balıkçı, Küçük Hayalet, Uğur Böceği, Boncuk, Çiçek Prenses adlı oyunlar 16-20 Kasım 2011 tarihleri arasında seyirciyle buluşacak.

İBB Şehir Tiyatroları`nın yeni oyunu Günlük Müstehcen Sırlar… Baskıcı bir rejimin kurbanı olmuş yaralı bir toplumun birbirine hapsolmuş insanları… Şili`de bir kız okuluna yakın bir parkta, iki adam karşı karşıya gelir. İkisi de teşhirci kılığındadır. Söz düellosu ile birbirlerinin kimliklerini deşifre etmek isterler.

Diyalog ilerledikçe, öne çıkan egoları ve benimsedikleri felsefi teoriler çevresinde birbirlerine çeşitli kimlikler yüklerler. Marco Antonio de la Parra`nın yazdığı Yıldırım Fikret Urağ`ın yönettiği oyunda Erkan Sever ve Cengiz Tangör rol alıyor. Oyun, 16-20 Kasım 2011 tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi`nde sahnelenecek.

Şark Dişçisi adlı müzikalde, tarihin belirsiz bir zamanından çıkıp gelen gezici bir tiyatro kumpanyası,19. yüzyıl Osmanlı mizah yazınının en önemli kalemlerinden olan Hagop Baronyan`ın eğlenceli komedisini; müzikli, danslı, şenlikli bir gösteriyle bugünün seyircisiyle buluşturuyor. İstanbul Ermenileri arasında geçen; birbirini aldatan eşlerin, kavuşamayan aşıkların hikâyesini konu alan oyun, izleyenleri bir arada güldüğümüz zamanları hatırlamaya davet ediyor.

Engin Alkan`ın yönettiği oyunun müzikleri Selim Atakan`a ait. 16-20 Kasım 2011 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi`nde seyirciyle buluşacak oyunda; Selçuk Borak, Çağlar Çorumlu, Sevil Akı, Selin Türkmen, Ümit Daşdöğen, Sevinç Erbulak, Hüseyin Tuncel, Salih Bademci, Emrah Özertem, Tuğrul Arsever, Çiğdem Gürel, Senem Oluz, Özge O`Neill, Yasemin Güvenç, Reyhan Karasu, Murat Üzen, Serkan Bacak, Okan Patırer, Y. Arda Alpkıray rol alıyor.


Doğum Günü Partisi, Nobel ödüllü Harold Pinter`ın başyapıtı. Hem eğlence hem gerilim dolu bir oyun. Bir sahil kasabasında yaşayan karı-koca ve pansiyonlarının tek müşterisi olan bir genç adam… Dışarıdan gelen iki adam ve orada yaşayan bir genç kız. O gün doğum günü olmayan genç adam için, bir doğum günü partisi düzenlerler. Ve korkunç eğlence başlar. Yıldıray Şahinler`in yönettiği oyunda Cem Davran, Bahtiyar Engin, Jülide Kural, Özge Borak, Mert Tanık, Yıldıray Şahinler rol alıyor. 16-20 Kasım 2011 tarihleri arasında Kağıthane Sadabad Sahnesi`nde seyirciyle buluşacak.

Gönlümdeki Osman Hamdi Bey, ölümünün 101. yılında, Batılı anlayışla figürlü resmin ilk temsilcisi, müzeci, arkeolog ve Sanayi-i Nefise Mektebi`nin kurucusu Osman Hamdi Bey`in hayatını sahneye taşıyor; ünlü ressamın hayatından önemli kesitler sunarken, onun hiç bilinmeyen yönlerini, sanatçı kişiliğini, aile yaşantısını, arkadaşlık ilişkilerini ve aşklarını anlatıyor.

Gülsün Siren Kınal`ın yazdığı, Engin Gürmen`in yönettiği oyun, 16-20 Kasım 2011 tarihleri arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesi`nde seyirciyle buluşuyor. Oyunda; Aslı Narcı, Ayşen Çetiner, Tolga Yeter, Engin Gürmen, Vildan Gürelman, Emre Narcı, Enes Mazak, Nurseli Tırışkan, Cem Uras, Ceysu Aygen, Özgür Dağ, Yağız Pala rol alıyor

İntiharın Genel Provası`nda, intihar etmek isteyen bir mimar Tuna köprüsüne gelir. "Sanatsal bir ölüm" hayaliyle, sevgilisine son kez telefon edip aşkını vurgular. İntihar Eden Adam, köprüden tam atlayacağı sırada Balıkçı feryat edip onu durdurur: Köprü altına ağ yerleştirdiğinden adam buradan atlamamalıdır. Derken adamın sevgilisi Kadın belirir, intihara engel olmaya çalışır. İntihar Eden Adam tam atlayacakken Kadın ile Balıkçı dans etmeye başlar. Bu sırada beyaz üniformasıyla Kaptan belirir.

İntiharda kararlı olan adamın mesleğini öğrenince ona bir iş teklifi yapar. Duşan Kovaçeviç`in yazdığı oyunu M. Nurullah Tuncer yönetiyor. Bora Seçkin, Serhat Mustafa Kılıç, İbrahim Can, Bennu Yıldırımlar`ın rol aldığı oyun, Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi`nde 16-20 Kasım 2011 tarihleri arasında sahnelenecek.

Zırhlı Kurt (Kösem Sultan ile Avcı Mehmed)… Tarık Günersel`in 18 yılda yazdığı bu şiirsel piyesi Erol Keskin yönetti. "Darbe hazırlığı var!" der Kösem Sultan, oğlu İbrahim`e: "Tasfiye şart!" Oğlunu öldürtmeyi reddeden "Deli" İbrahim cellatları görünce inanamaz. Kösem Sultan "B Planı" olarak torunu Mehmed`i tahta geçirtir. IV. Mehmed "yaralı bir zırhlı kurt" olarak yaşar. Tecritte anılar ve hayallerle boğuşarak özgürleşmeye çalışır: "Dünya zindan idi, zindan dünya oldu." Kanaryalara ötme dersi veren vezir, Gülnuş Sultan, recmedilen kadın, Bizans İmparatoru Jüstinyen, dilsiz ve yaşlı bir cariye, Viyana Kuvvetleri Kumandanı… Bizimledir artık.

Avrupa bilim ve teknolojide öne geçerken "Fen ve matematik öğrenmek haramdır," diyenler vardır. Kahveyi tehlikeli bulan Köprülü Mehmed Paşa "Barış insan tabiatını bozar," der ve gerekçesini açıklar. İtalyan gezgin Pietro hayretler içindedir: "Sevgili Venedik Taciri, gel de bu ülkede Hayretî olma!" Murat Coşkuner, Aslı Öngören, İbrahim Gündoğan`ın rol aldığı oyun 16-20 Kasım 2011 tarihleri arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi`nde seyredilebilir.

Toros Canavarı, Türk mizahının ve ulusal tiyatromuzun usta ismi Aziz Nesin`in yazdığı Tarık Şerbetçioğlu`nun yönettiği bir oyun… Kurumları yozlaşmış, değerleri altüst olmuş toplum içinde, yaşadığı koşullara karşı çıkamayan çaresiz insanların acı, alaylı halleri, Aziz Nesin`in taşlama üslubuyla sahneye taşınıyor. Aziz Nesin`in deyimiyle "izahı olmayan şeylerin mizahının yapıldığı" oyunda; Nuri Sayaner isimli mülayim bir memur emeklisi, ailesiyle birlikte monoton bir hayat sürmektedir. Aile bir taraftan geçim sıkıntısıyla diğer taraftan onları apartmandan atmak isteyen ev sahibiyle uğraşmaktadır.

Tahliye davasını kazanan Sayaner ailesinin sevinci çok uzun sürmez. 16-20 Kasım 2011 tarihleri arasında Ümraniye Sahnesi`nde oynanacak oyunda; Şevket Avşar, Binnur Şerbetçioğlu, Gökhan Eğilmezbaş, Ceylan Çete, Naci Taşdöğen, İskender Bağcılar, Murat Bavli, Rahmi Elhan, İbrahim Şirin, Tarık Şerbetçioğlu, Funda Köseoğlu, Berna O. Demirer, Abdullah Topal, Tuğçe Açıkgöz rol alıyor.

Kadın Hayattır Memattır Kadın, Sema Keçik ve Arzu Işıtman`ın birlikte kaleme aldığı, yönetmenliğini Sema Keçik`in yaptığı bir oyun… Osmanlı döneminde yaşamış, alanlarında ilklerden olan kadın sanatçılarımız tarihin tozlu raflarından indirilerek sahneye taşınıyor.

İlk kadın bestekârlarımızdan Leyla Saz, ilk kadın şairlerimizden Nigar Hanım, İlk kadın romancılarımızdan Fatma Aliye, ilk kadın ressamlarımızdan Mihri Müşfik ve ilk kadın heykeltıraşlarımızdan Zerrin Bölükbaşı... Yaşamları mücadeleyle geçen ve birçoğununki yalnızlık ve unutulmuşlukla son bulan bu arayış dönemi kadınlarının yaşam öyküleri aracılığıyla Türk kadınının Cumhuriyet öncesi varolma mücadelesi hikâye edilerek aktarılıyor.

Kadının serüvenine erkek dünyasının yaklaşımını katmak amacıyla kullanılan "beden kuklaları" rejinin dinamiğini oluşturuyor. 18-19 Kasım 2011 tarihleri arasında Küçükçekmece Sefaköy KSM Sahnesi`nde oynanacak oyunda; Bensu Orhunöz, Mahperi Mertoğlu, Rozet Hubeş, Şehnaz Bölen Taftalı, Özge Midilli rol alıyor.

Kasım Ayının Üçüncü Haftasında Çocuk Oyunları…

İBB Şehir Tiyatroları, Kasım ayının üçüncü haftasında küçük tiyatroseverlerle buluşuyor.

Güneş Han`ın yazdığı Sibel Topaloğlu`nun yönettiği Uğurböceği, 17-18 Kasım 2011 tarihlerinde Kâğıthane Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi`nde…

Yine Güneş Han`ın yazdığı Sibel Topaloğlu`nun yönettiği Boncuk, 17-18 Kasım 2011 tarihlerinde Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahnesi`nde…

Reha Bilgen`in yazdığı Ragıp Yavuz`un yönettiği Sokak Kedileri, 19-20 Kasım 2011 tarihlerinde Kağıthane Sadabad Sahnesi`nde…

Hasan Erkek`in yazdığı Ece Okay`ın yönettiği Çiçek Prenses, 19-20 Kasım 2011 tarihlerinde Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahnesi`nde…

Hakan Yavaş`ın yazıp yönettiği Kazuu, 19-20 Kasım 2011 tarihlerinde Kadıköy Haldun Taner Sahnesi`nde…

Karagöz Balıkçı, 19-20 Kasım 2011 tarihlerinde Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi`nde… Özgür Atkın ve Ceren Hacımuratoğlu`nun birlikte yazdıkları oyunu, Özgür Atkın yönetti.

Maria Clara Machado`nun yazdığı Ece Okay`ın yönettiği Küçük Hayalet, 19-20 Kasım 2011 tarihlerinde Ümraniye Sahnesi`nde seyredilebilir.

Günlük Müstehcen Sırlar
16-20 Kasım 2011 Fatih Reşat Nuri Sahnesi

Şark Dişçisi
16-20 Kasım 2011 Muhsin Ertuğrul Sahnesi

Doğum Günü Partisi
16-20 Kasım 2011 Kağıthane Sadabad Sahnesi

Gönlümdeki Osman Hamdi Bey
16-20 Kasım 2011 Kadıköy Haldun Taner Sahnesi

İntiharın Genel Provası
16-20 Kasım 2011 Musahipzade Celâl Sahnesi

Zırhlı Kurt (Kösem Sultan ile Avcı Mehmed)
16-20 Kasım 2011 Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi

Toros Canavarı
16-20 Kasım 2011 Ümraniye Sahnesi

Kadın Hayattır Memattır Kadın
16-20 Kasım 2011 Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi

Uğur Böceği
17-18 Kasım 2011 Kâğıthane Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi

Boncuk
17-18 Kasım 2011 Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahnesi

Sokak Kedileri
19-20 Kasım 2011 Kağıthane Sadabad Sahnesi

Kazuu
19-20 Kasım 2011 Kadıköy Haldun Taner Sahnesi

Karagöz Balıkçı
19-20 Kasım 2011Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi

Çiçek Prenses
19-20 Kasım 2011 Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahnesi

Küçük Hayalet
19-20 Kasım 2011 Ümraniye Sahnesi


http://www.haberler.com/ibb-sehir-tiyatrolari-nda-1-i-yeni-15-oyun-3123703-haberi/

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+