Rusya’nın Kürecik’e yanıtı Ermenistan’da - Gündem
01 Temmuz 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արեգ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

17 Nisan 2012  

Rusya’nın Kürecik’e yanıtı Ermenistan’da -

Rusya’nın Kürecik’e yanıtı Ermenistan’da Rusya’nın Kürecik’e yanıtı Ermenistan’da

Rusya’nın Malatya-Kürecik’e kurulan NATO radarına yanıt olarak Ermenistan’da bir radar üssü kurmak için yetkililerle gerekli anlaşmaları yaptığı öne sürüldü

NATO şemsiyesi altında kurulan ve bir radarı da Malatya’nın Akçadağ ilçesinin Kürecik bucağına yerleştirilen füze kalkanı projesine misilleme yapmaya hazırlanıyor. Debka internet sitesine göre, Moskova, Erivan yönetimiyle anlaşarak Ermenistan’ın dağlık bölgelerine bir radar üssü kurulması için ilk adımı attı. Erivan’a giden bir Rus bakanın gerekli anlaşmaları imzaladığı belirtildi. Debka’ya göre, Kürecik’teki radar üssünün elde ettiği bilgileri İsrail Negev‘deki ABD istasyonuna iletmesine karşılık, Rusya’nın kuracağı radar üssü de Tahran’la bilgi paylaşımı yapacak. Böylece İran’a yönelik olası bir İsrail saldırısında Tahran yönetimi önceden uyarılmış olacak.


Rusya’nın kuracağı radar üssünün tam yeri ve özellikleri belirtilmedi. Ancak Moskova yönetimi, Suriye ve Lübnan’da bulunan iki radar üssünü şubat ayında modernize etmişti. Bu iki radarın İsrail, Ürdün ve Suudi Arabistan’ın yanı sıra Kıbrıs ve Yunanistan dahil doğu Akdeniz’i de izleyebildiği öne sürülmüştü. Ermenistan’a kurulması planlanan radarla Rusya’nın izleme kapasitesi Türkiye’nin doğsunun da dahil olduğu çok daha geniş bir alana yayılmış olacak. Moskova yönetimi, Şam’da da Libya benzeri rejim değişikliğine izin vermeyeceğini açıklıyor. Önümüzdeki günlerde başkanlığı yeniden üstlenecek olan Başbakan Vladimir Putin de daha önceki açıklamalarında İran’a askeri müdahalenin sonuçlarının tahmin edilmesi imkansız olduğunu kaydederken, Suriye’de ya da diğer ülkelerde rejim değişikliği hedefleyen tek yönlü müdahalelerin uluslararası güvenlik sistemini yıktığını savunmuştu.


Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+