Almanya`da Ermeni gerginliği - Gündem
01 Temmuz 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արեգ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

17 Nisan 2012  

Almanya`da Ermeni gerginliği -

Almanya`da Ermeni gerginliği Almanya`da "Ermeni" gerginliği

Almanya`da 18 Nisan`da Hamburg Türk Toplumu (TGH) Gençlik Grubu öncülüğünde ünlü İngiliz tarihçi Prof. Dr. Norman Stone`un konuşmacı olarak katılacağı "Osmanlı Döneminde Ermeni Trajedisi` konulu Hamburg Üniversitesi`nde düzenlenecek toplantının, Almanya Ermeni Cemaati tarafından engellenmek istenildiği belirtildi.

Almanya Ermeni Cemaati tarafından Hamburg Üniversitesi Prof. Dr. Dieter Lenzen`e yazılan açık mektupta, "Ermeni soykırımının` bir yalan olduğu ve Prof. Stone`un "inkarcılıkla` suçlandığı kaydedildi. Mektupta ayrıca, toplantının Hamburg Üniversitesi`nde düzenlenmemesi gerektiği belirtildi.
Öte yandan Hamburg ve Çevresi Atatürkçü Düşünce Derneği (HADD) öncülüğünde çeşitli sivil toplum örgütlerinin de, Hamburg Üniversitesi Rektörü Prof. Lenzen`e toplantının iptal edilmemesi yönünde "açık mektup` gönderdikleri kaydedildi.
Hamburg`daki çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından yapılan açıklamada, şu ana kadar Hamburg Üniversitesi`nin bu konuda "tek taraflı` hareket ettiği belirterek, şu ifadelere yer verildi:
"Hamburg Üniversitesi`nde bugüne kadar sadece Ermeni görüşlerine yer veren toplantılar yapılmış, paneller düzenlenmiştir. Prof. Dr. Halil Berktay gibi Ermeni tezlerini savunan bir akademisyen de Üniversite`nin en büyük salonunda Ermeni görüşlerini savunan bir konferans vermiştir. Hamburg Üniversitesi`nin Prof. Norman Stone`un katılacağı konferansı iptal etmesi durumunda bu bir skandal olur, tek yanlı olur ve bilimsel nesnelliğe uymaz."
Almanya Ermeni Cemaati`nin Hamburg Üniversitesi Rektörü Prof. Lenzen`e toplantının iptal edilmesi için yazdıkları "açık mektupta` dile getirilen savların doğru olmadığını belirten sivil toplum kuruluşları, "Prof. Stone, Oxford ve Cambridge üniversitelerinde önemli yeri olan bir bilim adamıdır. İnkarcılık gibi yakıştırma, bu değerli insanın bilimsel kişiliğine uymamaktır" görüşünü dile getirdi.
Ayrıca HADD Başkanı Coşkun Coştur, söz konusu toplantının iptal edilmesi durumunda Hamburg Üniversitesi Rektörlüğü önünde protesto gösterisinde bulunacaklarını açıkladı


http://www.haberx.com/almanyada_ermeni_gerginligi(17,n,10947351,141).aspx

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+