Bağış`tan Ermeni çıkışı! - Gündem
01 Temmuz 2022 - Հակական տոմար - Տարի : 4514 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արեգ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

17 Nisan 2012  

Bağış`tan Ermeni çıkışı! -

Bağış`tan Ermeni çıkışı! Bağış`tan "Ermeni" çıkışı!

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB üyesi bazı ülkelerde yaklaşan seçimlerde 1915 olaylarından istifade etmek isteyen dar vizyonlu bazı siyasetçiler gördüğünü belirterek, "Onlara Çanakkale`den bir mesaj vermek istiyorum; Güneş balçıkla sıvanmaz. Türkiye`ye AB sürecinde havlu attırabileceğinizi sanıyorsanız, avucunuzu yalarsınız" dedi.

Bağış, AK Parti Çanakkale İl Kongresi`nde yaptığı konuşmada, iki gündür Avrupa Birliği`nin stratejik ülkelerinden biri olan Malta`da bulunduğunu hatırlattı.

"AB sürecinde Sayın Başbakanımızın bu göreve bizi getirirken verdiği bir talimat vardı. `Diklenmeyin, ama dik durun` demişti. Ben o dik duruşun ruhunu, Çanakkale Ruhu`ndan alıyorum" diyen Bağış, Malta ile Çanakkale arasında bir bağ olduğunu ifade etti.

Çanakkale`yi, "Yiğidin harman olduğu, kıtaların buluştuğu ve efsanelerin yazıldığı" yer olarak tanımlayan Bağış, "Çanakkale`de vatan sevgisi uğruna Türkü`yle, Kürd`üyle, Çerkez`iyle, Laz`ıyla, Boşnağ`ıyla, Zaza`sıyla, bütün evlatlarıyla 253 bin şehit verdiği bu topraklarda vatan sevgisinin ne olduğunu, kanlarıyla yazan bir ecdadın torunlarıyız" diye konuştu.

Önümüzdeki hafta Çanakkale`ye dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerle o tarihin yeniden yaşatılacağına dikkati çeken Bağış, aynı dönemle ilgili Türkiye`ye bazı iftiraların atıldığına işaret etti. Bağış, şöyle devam etti:

"Deniyor ki; Türkler soykırım işlemiştir. Ne zaman? 1915`in Nisan`ında. Yani bir cephede insanlık tarihinin en büyük kayıplarından birini verdiğimiz dönemde, ülkemize sahip çıkmak, gencecik fidanların, yetişmiş evlatların şehit düştüğü bir ortamda, imparatorluğumuzun, ülkemizin başka bir coğrafyasında soykırım işlemekle itham ediliyoruz.

O soykırım iddiaları ile olarak 1919 yılında zamanın bakanları, kolordu komutanları, valilileri, üst düzey yetkililerinden oluşan 120 kişilik bir gurup Malta`ya sürgüne gönderilmiş. Orada İngilizlerin denetiminde 2 yıl süren bir yargılamayla karşı karşıya kalmışlar. 2 yıl sürenin sonunda 120 kişinin tamamı suçsuz bulunmuş ve berat etmiş."

Bağış, ABD`nin arşivinde o dönem İngiltere Krallığı`nın Washington büyükelçiliğini yapan kişinin, Temmuz 1921`de çektiği telgrafa dikkati çekti.

Telgraftan, "Malta`da tutuklu bulunan Türkler aleyhine delil olarak kullanılacak hiçbir şey olmadığını bildirmekten üzüntü duyuyorum. Yeterli delil oluşturabilecek hiçbir sorun, vakit mevcut değildir. Söz konusu raporlar hiçbir şiddetle Türkler tarafından majeste hükümetinin halen elinde bulunan bilgilerin nakliyesinde yararlı olabilecek delilleri bile ihtiva eder görülmemektedir" bilgilerinin bulunduğu bölümü okuyan Bağış, "İşte bizim tarihimiz bu kadar berrak" dedi.

"Güneş balçıkla sıvanmaz"

Bağış, 2005 yılında cumhuriyet tarihinde ilk defa Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan`ın Ermenistan`a bir mektup yazdığını anımsattı.

Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir Türk siyasetçisinin, "Siz kendi tarihinizle yüzleşmeye hazırsanız, ben kendi tarihimle yüzleşmeye hazırım. Hodri meydan" dediğini anlatan Bağış, o gün bugün kendi tarihiyle yüzleşemeyenlerin, başka ülkelerin parlamentolarında görevi geleceği belirlemek olan yasama mensuplarına, geçmişi belirletmeye kalktıklarını vurguladı.

Seçilmiş milletvekillerinin görevinin, geçmişi belirlemek olmadığını, bunun tarihçilerin görevi olduğunu vurgulayan Bağış, tarihçilerin yaptığı çalışmaları dünyayla paylaştıklarını, belgelerin ortada olduğunu söyledi.

Bağış, "Varsa ellerinde bir belge, sadece Ermenistan`ın değil o dönemde burada temsilcisi bulunan, askeri bulunan, ajanı bulunan, insanı bulunan hangi ülke varsa çıkarsın elinde ne varsa. Uluslararası bir komisyon kurulsun ve bunun üzerine hep beraber gidelim. Sayın Başbakanımız onu ta o zamandan beri söyledi" şeklinde konuştu.

"AB üyesi bazı ülkelerde yaklaşan seçimlerde, 1915 olaylarından istifade etmek isteyen dar vizyonlu bazı siyasetçiler görüyorum" diyen Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onlara Çanakkale`den bir mesaj vermek istiyorum; Güneş balçıkla sıvanmaz. Türkiye`ye AB sürecinde havlu attırabileceğinizi sanıyorsanız avucunuzu yalarsınız. Bu milletin azmini, kararlığının ne kadar derin, ne kadar güçlü olduğunu merak ediyorsanız, buyurun gelin Çanakkale`ye sizi gezdirelim. Çanakkale`de bir nefes alın, size de iyi gelir. Çanakkale`nin peynirli helvasından yerseniz belki aklınız başınıza gelir."

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+