Platform bu kez Erivan`da kuruluyor - Kültürel Etkinlik
26 Ocak 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Արաց / Օր : Նպատ / Ժամ : Առագոտ

Kültürel Etkinlik :

09 Temmuz 2012  

Platform bu kez Erivan`da kuruluyor -

Platform bu kez Erivan`da kuruluyor Platform bu kez Erivan`da kuruluyor

Erivan bu yıl Uluslararası Altın Kayısı Film Festivali`nin dokuzuncusuna ev sahipliği yapıyor.

Dün başlayan ve 15 Temmuz’a kadar devam edecek festival her yıl olduğu gibi uluslararası uzun metraj ve belgesel yarışma bölümlerinin yan ısıra Ermeni Panaroması, Kafkas ülkelerinden filmlerin gösterildiği CIS programı ve kısa filmlerden oluşan Kayısı Çekirdeği gibi bölümleri içeren bir programa sahip. Festivalin uluslararası yarışmasında Özcan Alper’in ‘Gelecek Uzun Sürer’ isimli filmi de yer alıyor.

Festivalin önemli projelerinden biri olan Ermenistan Türkiye Sinema Platformu ise bu yıl onuncu kez yapılıyor. Erivan’da gerçekleştirilecek workshop’ta iki ülkeden gelen on proje değerlendirilecek. Uluslararası yarışma bu yıl İran , İspanya , Çek Cumhuriyeti, Estonya, Beyaz Rusya , Polonya, Rusya, Fransa , İsviçre , İsrail , Şili ile beraber Türkiye ’den Özcan Alper’in yönettiği Gelecek Uzun Sürer filminin Altın Kayısı için rekabetine sahne olacak. Belgesel yarışma bölümünde de Enis Rıza’nın ‘Çöpte Dostoyevski Buldum’ isimli filmi yer alıyor. Festivalin açılış filmi Sovyet sessiz sinemasının Ermeni asıllı ünlü yönetmeni Hamo Beknazaryan’ın 1926 yapımı klasik filmi ‘Şor ve Şorşor.’ Festivalin kapanış filmi Michael Haneke’ye ikinci Altın Palmiye’sini getiren Aşk. Yaşlı bir çiftin ölümle karşı karşıya kalmalarıyla sınanan aşklarını anlatan yapım uluslararası eleştirmenlerden tam not almıştı.
Festival, ayrıca Andrei Tarkovski’nin sekseninci yaş gününü de özel bir bölümle kutluyor. Bu çerçevede hem Andrei Rublev ve Solaris gibi Tarkovski filmleri hem de yönetmene ithafen yapılmış filmler izleyici ile buluşacak.

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+