Fener Rum Patriği Bartholomeos, Pazar Ayinini Antalyada Yaptı - Gündem
29 Mayıs 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարերի / Օր : Վարագ / Ժամ : Այգ

Gündem :

16 Temmuz 2012  

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Pazar Ayinini Antalyada Yaptı

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Pazar Ayinini Antalyada Yaptı Fener Rum Patriği Bartholomeos, Pazar Ayinini Antalya"da Yaptı

Fener Rum Patriği Bartholomeos, pazar ayinini Antalya Kaleiçi"nde bulunan Ortodoks kilisesinde yaptı. Fener Rum Patriği Bartholomeos, pazar ayinini Antalya Kaleiçi’nde bulunan Ortodoks kilisesinde yaptı.

Antalya’daki tarihi Kaleiçi semtinde yeni açılan Ortodoks kilisesinde pazar ayini düzenlendi. Fener Rum Patriği Bartholomeos ve pazar ayinine gelen Ortodokslar, dualarla başladıkları ayinde İncil okuyup, mum yaktı. Ayinin ardından bir konuşma yapan Patrik Bartholomeos, manevi pederin manevi evlatları ile buluşması ve beraber dua edebilmesinin her zaman bir bereket sayıldığını söyledi. Ayinde Ortodoks kilisesinin kaidelerine göre Türkiye’de yaşayan tüm Ortodoksların İstanbul’daki patrikhaneye bağlı olduğunu ifade eden Fener Rum Patriği Bartholomeos, Antalya’daki Ortodokslara İsa Mesih’e dua etmek üzere yanlarına geldiklerini söyledi. Bartholomeos konuşmasına şöyle devam etti:

"Bizler de bu görev bilinci ile kalpleri inanç dolu sizleri takdis etmek ve İsa Mesih’e birlikte dua etmek üzere yanınıza geldik. Sizleri dinimize olan samimi bağlılığınız için tüm kalbimizle tebrik ediyoruz. Rusya, Ukrayna ve diğer komşu ülkelerden gelip Türkiye’ye yerleşmiş bulunan sizler misafirperverlikle karşılandığınız ve iş imkanları bularak yerleştiğiniz memleketimizi, Türkiye’yi sevdiniz. Türk halkı ile kaynaştınız, güzel dostluklar kurdunuz. Zaten Türkiye doğal tarihi ve kültürel güzellikleri ile insanı büyüleyen bir ülkedir. Bizler doğma büyüme buralı olduğumuzdan dolayı Allah’a şükrediyoruz. Ortodoks aleminin birlik ve beraberliğini korumak işlevini temin ve koordine etmek ta 5. yüzyıldan beri Ortodokslukta birinci makam olarak kabul edilen İstanbul Patrikhanesi’nin vazifesidir. Bu nedenle daima yanınızda olduğumuzu unutmayın."

Türkiye devlet makamlarına da teşekkür eden Bartholomeus, "Bu eski kiliseyi ibadetlerimizde kullanmamıza müsaade eden devlet makamlarına canı gönülden teşekkür eder, hayır dualar ederiz. Özellikle bugün ve her zaman bu kutsal mekanı ve onun içerisinde hizmet veren din görevlilerini koruyucu melekler gibi teminat altına almış bulunan emniyet mensuplarına da teşekkür ediyoruz. Bütün bu kolaylıkları bize gösterdikleri için çok mutluyuz. Buradaki Ortodoks müminler kendi dinlerine, inançlarına, örf ve adetlerine devam edebiliyorlar, Türk halkı ile kaynaşmışlar, birlik ve beraberlik içerisinde yaşamaktadırlar. Biz bunun daimi olmasını temenni ediyoruz. Biz de bu istikamette patrikhane olarak elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

İstanbul`da açılması beklenen Ruhban Okulu ile ilgili gazetecilerin sorusu üzerine Bartholomeus, “Sonuçları bekliyoruz” cevabını verdi.Bu haber .... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.
+