Laodikya klisesinin tabelası indirildi - Gündem
29 Mayıs 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարերի / Օր : Վարագ / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

18 Temmuz 2012  

Laodikya klisesinin tabelası indirildi

Laodikya klisesinin tabelası indirildi Laodikya klisesinin tabelası indirildi

Denizli’de Esnaf Sitesi’nde açılan Laodikya Kilisesi’nin Pastörü İsmail Serinkan gelen tepkiler üzerine yazılı açıklama yaptı. Serinkan, “İsteğimiz yalnızca inancımızın gereği olan ibadetimizi, bizim için kutsal mabet olan kiliselerde yerine getirebilmek. Denizli, bir avuç Hiristiyanı kendi içinde barındıramayacak mı?” dedi. Serinkan, gelen tepkiler üzerine ‘Laodikya Kilisesi’ tabelasını kaldırıp yerine ‘Mesih’in Kilisesi Derneği Temsilciliği’ tabelasını asacaklarını söyledi.

Denizli’deki Esnaf Sitesi’nde açılan Laodikya Kilisesi’nin belediye meclisinde tartışılması ve site yönetiminin de kapatılması için dilekçe vermesinin ardından kilise pastörü İsmail Serinkan açıklama yaptı. Serinkan, “İsteğimiz yalnızca inancımızın gereği olan ibadetimizi, bizim için kutsal mabet olan kiliselerde yerine getirebilmek. Denizli, bir avuç Hiristiyanı kendi içinde barındıramayacak mı?” dedi. Merkezi Ankara’da bulunan Mesih’in Kilisesi Derneği’nin temsilciliği olarak Esnaf Sitesi’nde bir dairenin düzenlenmesiyle açılan Laodikya Kilisesi, tartışmaları ve tepkileri de beraberinde getirdi. Konu Denizli Belediye Meclisi’ne getirildi. Kilisenin açılmasına belediyenin izin verip vermediği tartışıldı. Esnaf Sitesi Yönetimi kilisenin kapatılması için valilik ve belediyeye dilekçe verdi.

Tüm bu gelişmeler üzerine kilisenin pastörü olan İsmail Serinkan, yazılı açıklama yaparak yanıt verdi. Denizlili Hıristiyanların ibadet yeri ihtiyacının öteden beri süre gelen bir sorun olduğunu belirten İsmail Serinkan “Bu konudaki sıkıntımızı yaklaşık üç yıl kadar önce yerel yöneticilere birer dilekçe yazarak ilettik. Konunun basına yansımasının ardından belediyeden, bize kilise yeri gösteremeyecekleri ancak yeri bizim bulmamız halinde gerekli izinler konusunda kolaylık sağlanabileceği bildirildi. Benzer bir açıklama iki ay kadar önce yeniden geldi. Denizli’de açılan kilise, faaliyetlerini Ankara Valiliği’ne bağlı olarak yürüten Mesih’in Kilisesi Derneği’nin temsilciliği olarak tamamen yasal zemin üzerinde sürdürecek. Biz Türk Hıristiyanları olarak bu ülkenin eşit vatandaşlarıyız. Vatani görevimizi yapar, vergi verir, diğer tüm vatandaşlar gibi sorumluluklarımızı yerine getiririz. Çünkü ülkemizi seviyoruz ve ülkemize bağlıyız. Her inanç sahibi inandığını tebliğ etme hakkına sahiptir. Bu Anayasa’nın güvencesi altındadır. İsteğimiz yalnızca inancımızın gereği olan ibadetimizi, bizim için kutsal mabet olan kiliselerde yerine getirebilmek. Denizli bir avuç Hıristiyanı kendi içinde barındıramayacak mı? Denizli’deki Laodikya, İncil’in vahiy bölümünde yer alan kutsal yedi kiliseden biri. Son yıllarda yapılan kazılarla ortaya çıkan tarihi kilise nedeniyle Denizli, Hıristiyanlar için inanç turizmi açısından önemli bir merkeze dönüşme yolunda. Bu düşüncelerimi sağ duyusuna güvendiğim Denizli halkının vicdanına sunuyorum” dedi. İsmail Serinkan, gelen tepkiler üzerine ‘Laodikya Kilisesi’ tabelasını kaldırıp yerine ‘Mesih’in Kilisesi Derneği Temsilciliği’ tabelasını asacaklarını sözlerine ekledi.



Bu haber .... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.
+