Aşıklardan Tarihe Saygısızlık - Gündem
29 Mayıs 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարերի / Օր : Վարագ / Ժամ : Այգ

Gündem :

16 Ağustos 2012  

Aşıklardan Tarihe Saygısızlık

Aşıklardan Tarihe Saygısızlık Van Gölü`nün kuzeydoğusunda yer alan ada ile aynı adı taşıyan tarihi Çarpanak Kilisesi aşıkların yazı tahtası oldu.

Van Gölü`nün kuzeydoğusunda yer alan ada ile aynı adı taşıyan tarihi Çarpanak Kilisesi aşıkların yazı tahtası oldu. Kiliseyi ziyarete giden yerli turistler, gördükleri manzara karşısında tepki gösterdiler.

Çitören köyü yakınlarında bulunan Çarpanak Kilisesi`nin iç ve dış duvarlarına, bazı sorumsuz şahıslar tarafından çeşitli renklerde yazılan sayılar, aşk kelimeleri ve isimler görenlerin tepkisine neden oluyor. Teknelerle adaya giden yerli turistler, ziyaret ettikleri kilisede gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Yerli turistler, kilesinin iç ve dış duvarlarına çizilen kalpler içerisine kendi isimleri ile sevdiklerinin isimlerini yazarak tarihe saygısızlığın en büyüğünün yaptığını ifade ettiler.

İyi korunarak günümüze ulaşılan Çarpanak Adası üzerinde yer alan kilisenin XI. yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor. Üzerindeki Ctouts Manastırı, bir efsaneye göre Kutsal Haç, Saint Hripsime, Saint Gragorie, Saint Jean dörtlü koruyucu için yapılmıştır. Manastırda, bir kilise buna bitişik yapılan jamatun, baş melek şapeli, kütüphane, misafirhane, keşiş odaları ve mezarlıklar bulunmaktadır

http://www.vansiyaseti.com/van/asiklardan-tarihe-saygisizlik-h3070.htmlBu haber .... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.
+