Tüm Ermeni halkından özür diliyorum; Macar Armenolog Hükümetinin attığı adımdan ötürü utanıyor (VIDEO) - Gündem
05 Temmuz 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ահրանք / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

03 Eylül 2012  

Tüm Ermeni halkından özür diliyorum; Macar Armenolog Hükümetinin attığı adımdan ötürü utanıyor (VIDEO)

Tüm Ermeni halkından özür diliyorum; Macar Armenolog Hükümetinin attığı adımdan ötürü utanıyor (VIDEO) Tüm Ermeni halkından özür diliyorum; Macar Armenolog Hükümetinin attığı adımdan ötürü utanıyor

Macaristan Hükümetinin Ermeni subayı geceleyin baltayla öldüren ve ömür boyu hapse mahkum olan Azerbaycan’lı Ramil Safarov’un Azerbaycan’a teslimi vesilesiyle Ermenistan Dışişleri Bakanlığı önünde düzenlenen protesto gösterisine Macar Armenologlar da katıldılar.

Bunlardan Sigmund Benedek medyaya yaptığı açıklamada dün haberi duyması sonrasında şok olduğunu kaydederek ″Tüm hayatımdaki çalışmalarım, işimin anlamı dün paramparça oldu. Kendi adıma tüm Ermeni halkıdan özellikle Gurgen Margaryan’ın yakınlarından, dün benim için kabul edilemez ve ahlaksız işlem için özür diliyorum. Macaristan Hükümetinin dün yaptığı, kanaatimce tüm ahlaki, evrensel değerlerin ihlaldir. Ben Macaristan Hükümetinin bu eylemiyle hemfikir olamam, 8 yıl önce vahşice işlenen cinayetin kurbanı Gurgen Margaryan’ın kendini savunmak için hiçbir şansı yoktu; kenisi sadece Ermeni olduğu için öldü. Bu tüm insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur ve böylesi bir insanı Azerbaycan’a teslim etmeyi Macaristan’ın son 20 yıllık diplomasi tarihindeki en büyük hatası kabul ediyorum″ dedi.

Macar akademisyen Macaristan yönetiminin Azerbaycan’la pazarlığa gittiğine ilişkin Erivan resmi çevrelerinin görüşünü en olası tez olarak kabul ederken, bunu ahlaksız bir adım olarak nitelendirmekte. Benedek ″Azerbaycan, Macaristan için çok önemli bir ticari partnör olmasına rağmen, ticari ortaklık evrensel değerlerin üzerinde olmamalı. Ermeni milleti görmezden gelinmemeli; Macaristan ve Ermenistan arasındaki 1000 yıllık dostluk görmezden gelinmemeli″ dedi ve Macarlar ve Ermenilerin her zaman birbirlerini sevdiklerini ve dost halk olarak kabul ettiklerini ifade etti.

NEWS.am daha önceki haberinde Azerbaycan cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in 2004 yılında Budapeşte’de Ermeni subay Gurgen Margaryan’ı öldüren Ramil Safarov’u affettiğini bildirdi.

Hatırlatalım; 19 Şubat 2004’te Ermenistan Silahlı Kuvvetleri subayı Gurgen Margaryan Budapeşte’de NATO «Barış Adına Partnörlük Programı» çeçevesinde İngilizce dil kursuna katılmaktaydı; uyuduğu esnada Ramil Safarov tarafından baltayla canice öldürüldü. Safarov, 30 yıl af hakkı olmaksızın 13 Nisan 2006’da ömür boy hapse mahkum oldu. Karar; 22 Şubat 2007’de Macar Üst Mahkemesi tarafından da onaylandı

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan 31 Ağustos’ta Macaristan’la diplomatik ilişkilerin kesildiğine ilişkin duyuruda bulundu.Bu haber .... kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+