Macaristan, Ermenistan’la ilişkilerini normalleştirme yolundaki İsviçre’nin önerisini kabul etti - Gündem
09 Ağustos 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Յաւելուած / Օր : Ձոպաբեր / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

06 Eylül 2012  

Macaristan, Ermenistan’la ilişkilerini normalleştirme yolundaki İsviçre’nin önerisini kabul etti

Macaristan, Ermenistan’la ilişkilerini normalleştirme yolundaki İsviçre’nin önerisini kabul etti Macaristan, Ermenistan’la ilişkilerini normalleştirme yolundaki İsviçre’nin önerisini kabul etti

Macaristan, Ermenistan’la ilişkilerini normalleştirme yolundaki İsviçre’nin önerisini kabul etti. Açıklama Macaristan Dışişleri Bakanı Janos Martony’den geldi.

Bloomberg’in verdiği habere göre; Macarstan’dan sınır dışı edilen Ramil Safarov’un Azerbaycan cumhurbaşkanı tarafından affını yorumlayan Macar bakan ″Azerbaycan’ın sözü ihlal etmesi kabul edilemez ve kınanmalı″ dedi.

Macar «Politics.hu» portalının verdiği bilgiye göre; Mertony Macaristan’ın 2004 yılında Budapeşte’de Ermeni subay Gurgen Margaryan’ı uyurken baltayla katleden Azerbaycan’lı subay Ramil Safarov’un affına ilişkin cumhurbaşkanı Aliyev’in kararını kınadığını belirtti.

Mertony ″Azerbaycan tarafının işlemleri kabul edilemez ve kınanmalı. Azerbaycan daha önce sunduğu onun Bakü’de cezasını çekmeye devam edeceği teminatlarına rağmen sözünü ihlal etti ve affetti.″ dedi.

Macar Dışişleri Bakanı, İsviçre’ye ziyareti esnasında İsviçre Dışişleri Bakanının Ermenistan’la ilişkileri normalleştirme yolundaki önerisini kabul ettiğini de sözlerinde kaydetti.

Mertony ″İsviçre her zaman tarafsız bir ülke oldu, şu anda Ermenistan’la gerilen ilişkilerin normalleşmesinde bize yardım edebilir. Macaristan bundan mutlaka faydalanmalı. Her halukarda Macaristan uluslararası normlara uygun olarak hareket etmiştir ve bu kararın hiçbir ekonomik konteksti olmamıştır. Bizim için Ermenilerin, Macaristan’ın her zaman kendilerini dost ülke olarak algıladıklarını anlamalarını isteriz.

NEWS.am daha önceki haberinde Azerbaycan cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in 2004 yılında Budapeşte’de Ermeni subay Gurgen Margaryan’ı öldüren Ramil Safarov’u affettiğini bildirdi. Bu olayın ardından Ermenistan 31 Ağustos’ta Macaristan’la ilişkilerini durdurduğunu açıkladı.

Macar yönetimi işleminihaklı göstererek, katilin naklinin Strasbotg Konvansiyonu çerçevesinde yapıldığını ifade etti. Ayrıca Macaristan Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan Adalet Bakanı yardımcısının resmi mektubuyla teyid edilen Azerbaycan’ın işlemlerinin uluslararası normlarla çelişkili ve Azerbaycan’ın uluslararası yükümlülüklerinden farklı olduğunu Azerbaycan elçisine nota şeklinde sundu.

Uzmanlar aynı zamanda Macaristan yönetiminin Safarov’u teslim ederken ne yaptıklarının bilincinde olmadıkları ve bunun ne gibi sonuçları olacağını tasavvur edemedikleri kanaatindeler. Macaristan yönetiminin gerekçelerinin olduğu gibi protesto notası duruma başı dik bakamamaktan kaynaklanmakta.Bu haber .... kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+