Ermenistan, Karabağ`ın bağımsızlığını tanıma süreci başlattı - Gündem
30 Eylül 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Հոռի / Օր : Գիշերավար / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

06 Eylül 2012 - Bu haber 877 kez okundu.  

Ermenistan, Karabağ`ın bağımsızlığını tanıma süreci başlattı

Ermenistan, Karabağ`ın bağımsızlığını tanıma süreci başlattı Ermenistan, Karabağ`ın bağımsızlığını tanıma süreci başlattı

Ermenistan parlamentosu, işgal altındaki Azerbaycan toprağı Karabağ bölgesinin bağımsızlığını tanımak için hazırlanmış bir yasa tasarısını bugün görüşmeye başladı.Ermenistan’da iktidar ortağı Miras Partisi tarafından meclis gündemine getirilen yasanın anayasal çoğunluk tarafından kabul edilmesi durumunda, Ermenistan, Karabağ Ermeni Cumhuriyeti`ni 10 gün sonra tanımış olacak.

SSCB’nin parçalanmasından sonra Karabağ ihtilafında Azerbaycan ile fiilen savaş halindeki Ermenistan, bugüne kadar Karabağ bağımsızlığını uluslararası arabulucu AGİT Minsk gurubu çekincesi ve daha önce alınmış BMGK kararları yüzünden gündeme getirmiyordu.

Ermenistan’ın görüş değiştirerek bölgede gerginliği arttıracak adımı atmasının ardında geçtiğimiz hafta Macaristan’dan iadesi sağlanan ve ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından affedilen Azeri subay Safarov olayı olduğu tahmin ediliyor. Böylece Ermenistan yönetimi bu tartışmalı durumu kendi amacı doğrultusunda kullanmak istiyor.Bu haber .... kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+