Ermenilerin Akdamar`da Üçüncü Ayinine 1000 Kişi Katıldı - Gündem
24 Temmuz 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

10 Eylül 2012  

Ermenilerin Akdamar`da Üçüncü Ayinine 1000 Kişi Katıldı -

Ermenilerin Akdamar`da Üçüncü Ayinine 1000 Kişi Katıldı Ermenilerin Akdamar`da Üçüncü Ayinine 1000 Kişi Katıldı

Van Gölü içersindeki adayla aynı ismi taşıyan tarihi Akdamar Kilisesi`nin restorasyonundan sonra yılda bir kez izin verilen ayinlerden 3`üncüsü bugün yapıldı.

Ayin için aralarında yurt dışından gelenler Ermenilerin de bulunduğu yaklaşık 1000 konuk, Akdamar İskelesi`nden teknelerle adaya çıktı. Ermeniler, mum yakıp ilahiler eşliğinde dua etti. Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan`ın da katıldığı ayini, ABD Doğu Diyakosluğu Ruhani Önderi Başepiskopos Khajak Barsamian yönetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın talimatıyla 20 Mayıs 2005 tarihinde başlatılan restorasyon çalışmaları 21 Temmuz 2006`da tamamlanan, Ermeniler için büyük öneme sahip tarihi Akdamar Kilisesi 29 Mart 2007 tarihinde uluslararası törenle `Anıt Müze` olarak açıldı. Çevre düzenlemesi ile birlikte restorasyonu 4 milyon liraya mal olan tarihi kilisenin ibadete açılması ve o tarihte haç takılıp- takılmaması tartışma konusu oldu. Yapılan görüşmeler ardından kiliseye haç takılırken Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yılda 1 kez olmak üzere Ermenilerin ayin yapmasına izin verildi.

İlki 12010 yılında düzenlenen ayine Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 7 bin, geçen yıl 2 bin kişi katılırken, bu yıl yaklaşık 1000 kişi geldi. Bugün yapılan ayin için hazırlıklar günler öncesinden başladı. Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan`ın başkanlık yaptığı ayini, Ermeni Apostolik Kilisesi (EAP) ABD Doğu Diyakosluğu ruhani önderi Başepiskopos Khajak Barsamian yönetti.

Ayine Ermenistan Parlamentosu`ndan Akhoyan Aragats, Van Vali Yardımcısı Atay Uslu, Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni, Gevaş Belediye Başkanı Ak Partili Nazmi Sezer, Bdp Van Milletvekili Nazmi Gür, Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mirza Nadiroğulu ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ da ayine katıldı.

MUMLARIN GELİRİ DEMPERMEZELERE

Ayinde tarihi kilisenin içine sadece 100 kişi alındı. Birçok kişi kilisenin avlusunda kalarak, içeride yapılan duaya dışarıda eşlik etti. Mum yakıp ilahiler eşliğinde dua eden Ermeniler, zaman zaman gözyaşlarına engel olamadı. Bu arada kilisede yakılan mumların satışından sağlanan gelirin, Vanlı depremzedelere verilmek üzere Van Valiliği Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü hesabına aktarılacağı açıklandı. Ayin ardından `kutsanan` ekmek ve su ayine katılanlara dağıtıldı. Bu arada dışarıda yenilenen kısa süreli ayinde Van depremi ve Suriye`de ölenler için dua edildi.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ EN ÜST DÜZEYDE

Erivan`dan gelen halk oyunları ekibinin gösteri yaptığı Akdamar Kilisesi`nde ayin yaklaşık 2 saat sürdü. Tarihi kilisedeki ayin sırasında yoğun güvenlik önlemi alındı. Yaklaşık 60`ı polis 200 güvenlik görevlisi ayinin sorunsuz geçmesi için görev başındaydı.

Sağlık Bakanlığı`na ait bir ambulans helikopter, kilisenin yanında hazır bulundurulurken, bir polis helikopteri de sürekli havadan güvenlik sağladı. Van Gölü`de sahil güvenlik botları ile Arama Kurtarma Birliği ekipleri sürekli tur attı.

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+