Satrançta `şah mat`ı Ermenistan ekibi yaptı - Gündem
21 Eylül 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Հոռի / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

10 Eylül 2012 - Bu haber 928 kez okundu.  

Satrançta `şah mat`ı Ermenistan ekibi yaptı

Satrançta `şah mat`ı Ermenistan ekibi yaptı Satrançta `şah mat`ı Ermenistan ekibi yaptı

Büyük çekişmeye sahne olan 40`ıncı Satranç Olimpiyatları`nda Ermenistan ekibi birincilik kürsüsüne çıktı. Rusya`nın ikinci olduğu turnuvanın favorilerinden Ukrayna ise üçüncülükle yetindi

İstanbul Fuar Merkezi`nde düzenlenen 40`ıncı Dünya Satranç Olimpiyatları, 15 günlük maratonun ardından dün son buldu. Büyük çekişmeye sahne olan olimpiyatlarda düne kadar Rusya, Ermenistan ve Çin başabaş gidiyordu. Ancak dün Macaristan takımına karşı büyük başarı sergileyen Ermenistan ekibi, kılpayı farklı diğer iki takımı geride bırakarak birincilik kürsüsüne çıktı. Ekibinde dünyanın ikinci en iyi satranç oyuncusu Levon Aronyan`ın bulunduğu Ermenistan`ın ardından Rusya ikinci, geçtiğimiz yılın ikincisi Ukrayna ise üçüncülük kürsüsüne çıktı. Son ana kadar nefeslerin tutulduğu turnuvanın ilk günlerinde Rusya ve Ermenistan arasında büyük çekişme vardı. Uluslararası Satranç Federasyonu sıralamasında (FIDE) üçüncü sırada bulunan Rus sporcu Vladimir Kramnik, turnuvanın en ilgi çeken ismiydi. Ermenistan bir önceki turnuvada üçüncü olurken Rusya birinciliğe oturmuştu.

TÜRK GECESİ İPTAL EDİLDİ
Yarışmanın en büyük sürprizini, üçüncü olan Çin takımı yaptı. FIDE sıralamasında ilk 10`da herhangi bir sporcusu olmayan Çin, önceki olimpiyatları 6`ncı sırada tamamlamıştı. Türk takımı ise turnuvayı 42`nci sırada tamamladı. 150 ülkeden yaklaşık 500 sporcunun yarıştığı turnuvanın bitiminde düzenlenecek "Türk Gecesi", Afyon`da mühimmat deposunda yaşanan patlama nedeniyle iptal edildi.Bu haber .... kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+