Mahkeme Vatikan’ı haklı buldu - Gündem
05 Temmuz 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ահրանք / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

13 Eylül 2012  

Mahkeme Vatikan’ı haklı buldu

Mahkeme Vatikan’ı haklı buldu Mahkeme Vatikan’ı haklı buldu

Vatikan, ABD Oregon eyaletinde düzenlenen mahkemede önemli bir zafer kazanıp, büyük tazminat ödemekten kurtuldu. Mahkeme kararı Papalığın tacizci rahip için doğrudan işveren olmadığını söylüyordu.

Söz konusu mahkeme 2002 yılında, Katolik din adamları ile ilgili cinsel suçlamalar içeren skandal dalgaları sonucunda başlamıştı. Davacı -Seattle sakini- 1960’lı yılların sonlarında bölge rahibi Andrew Ronan’ı kendisine cinsel şiddet uygulamakla suçlamıştı. Aynı zamanda, Ronan’ın ve tüm Roma-Katolik Kilisesi rahiplerinin Vatikan’ın çalışanları olduklarını ve bu nedenle rahip tarafından işlenen suçtan sorumlu olduklarını kanıtlamaya çalışıyordu.

Bölge hakimi Michael Mosman açıklamasında, davada Vatikan ve Ronan arasında iş ilişkisine dair herhangi bir kanıta rastlamadığını bildirdi.

Davacı avukatı Jeff Anderson, kendi adına, kararı temyize götüreceklerini söyledi.

Oregon’da görülen dava, rahipler tarafından cinsel saldırı vakaları ile ilgili olarak her birinde Vatikan’ın sanık olarak dava edildiği soruşturmaların sonuncusu idi. Önceki davalar Kentucky ve Wisconsin eyaletlerinde görülmüştü.

Hakim Mosmen, davacının ‘Vatikan’ın tüm rahipleri sınırsız bir denetim altında bulundurduğu ve böylece onların işvereni olduğu’ şeklindeki savunmasını kabul edecek olsaydı, dünyadaki bütün Katoliklerin de Vatikan çalışanları olarak düşünülmesi gerekeceğini söyledi.

http://haber.sat7turk.com/mahkeme-vatikani-hakli-buldu/Bu haber .... kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+