Diyarbakır Sp.Giragos Kilisesinde 97 yıl sonra tekrar konser gerçekleşti - Gündem
11 Ağustos 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Երեզկան / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

13 Eylül 2012  

Diyarbakır Sp.Giragos Kilisesinde 97 yıl sonra tekrar konser gerçekleşti

Diyarbakır Sp.Giragos Kilisesinde 97 yıl sonra tekrar konser gerçekleşti Diyarbakır Sp.Giragos Kilisesinde 97 yıl sonra tekrar konser gerçekleşti

Yakın Doğu’nun en büyük Ermeni kilisesi olan Diyarbakır Sp. Giragos Kilisesinde, Soykırım’dan 97 yıl sonra tekrar konser gerçekleşti.

NEWS.am muhabirinin Diyarbakır’dan verdiği bilgiye göre; eski İstanbul Ermenilerinden Kanada’da yaşayan Raffi Petrosyan, Sp. Giragos Kilisesinde bir konser verdi.

Konsere Ermeni Apostolik Kilisesi ABD Doğu Yakası Diyakosluğu ruhani önderi Başepiskopos Khajak Barsamyan riyasetinde yaklaşık 80 ABD’li Ermeni, Türkiye Ermenileri Patrik Gn. Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, küçük bir Ermenistanlılar grunu, Diyarbakır Belediye Bşk. Osman Baydemir, TBMM’den milletvekili Altan Tan vd.görevliler katıldılar.

Diyarbakır Belediye Bşk. Osman Baydemir kenti ziyaret eden Ermenilere ‘hoşgeldiniz’ diyerek, Diyarbakırın Müslümanların olduğu kadar Ermenilerin de kenti olduğunu belirtti. Baydemir, Diyarbakır’dan uzaklaşan Ermenilere geri dönmeleri çağrısında bulundu.

Raffi Petrosyan konuşmasında, 1915 yılına kadar Sp. Giragos’ta her ay konser yapıldığını, 1915 yılında Diyarbakır valisinin kiliseden diğer eşyalar yaınısıra piyanoyu da çalarak evine götürdüğün hatırlattı.

Sp. Giragos Kilisesinde onarım çalışmalarının geçen yıl sona erdiğini, bu yıl kilise kompleksinin tamamıyla onarımının sona ereceğini ve tamamıyla onarılmış komplekste 4 Kasım’da bir konser gerçekleştirileceğini kaydedelim.Bu haber .... kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+