Fotoğraflarla Vakıflı Köyü - Gündem
02 Temmuz 2020 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Հրանդ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

15 Eylül 2012  

Fotoğraflarla Vakıflı Köyü

Fotoğraflarla Vakıflı Köyü Fotoğraflarla Vakıflı Köyü

Türkiye`nin son Ermeni köyü Vakıflı ile ilgili "Daralan bir Cemaat: Vakıflı, Türkiye`nin Son Ermeni Köyü" başlıklı bir belgesel fotoğraf projesi hazırlandı.

Türkiye`nin son Ermeni köyü Vakıflı ile ilgili Amerikalı yazar Caroline Trent-Gürbüz ve Türkiyeli foto muhabiri Sait Serkan Gürbüz "Daralan bir Cemaat: Vakıflı, Türkiye`nin Son Ermeni Köyü" başlıklı bir belgesel fotoğraf projesi hazırladı.

Hatay`daki Türkiye`nin son Ermeni köyü Vakıflı`da gençlerin çoğunluğu İstanbul veya yurtdışında yaşamayı tercih ederken, yalnızca 130 köylüden müteşekkil bu küçük etnik cemaat varlığını sürdürme umudunu neredeyse kaybetmiş. Fertleri yaşlanırken, cemaat son 16 senede gençliğin kilometre taşı sayılabilecek tek bir köy düğünü görmemiş.

Vakıflı.com adresinde yayımlanan projede, köyün genci ve yaşlısı özel hayatlarını, geçmişlerini, ihtiraslarını ve kayıplarını anlattılar.

Fotoğraf altındaki hikayeler şimdilik sadece İngilizce; yakın zamanda başka dillere de çevrilecek.

Projeyi kimler yaptı?

Sait Serkan Gürbüz: Uluslararası ilişkiler alanında lisans derecesini Bilkent Üniversitesi`nde kazandı. Fulbright bursiyeri olarak foto muhabirliği öğrenimi gördüğü A.B.D.`deki Missouri Gazetecilik Okulu`ndan yüksek lisans derecesini aldı. Fotoğrafları, Reuters, Capa Pictures ve Anadolu Ajansı gibi ajanslar da dahil olmak üzere çeşitli mecralarda yayımlandı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi`nde kendi tasarladığı Foto Muhabirliğine Giriş dersini verdi.

Caroline Trent-Gürbüz: Drake Üniversitesi`nden uluslararası ilişkiler ve müzik alanlarında çift anadal lisans diplomasını kazandı. Bağımsız yazar ve düzeltmen olan Caroline de Missouri Gazetecilik Okulu`ndan yüksek lisans derecesi sahibidir

http://www.bianet.org/bianet/sanat/140856-fotograflarla-vakifli-koyuBu haber .... kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkına herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+