100. Yıl Dönümü Unutma Unutturma Beni Çiçeği - Gündem
27 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Վահագն / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

24 Nisan 2015  

100. Yıl Dönümü Unutma Unutturma Beni Çiçeği -

100. Yıl Dönümü Unutma Unutturma Beni Çiçeği 100. Yıl Dönümü Unutma Unutturma Beni Çiçeği

Unutma Beni çiçeğinin, her biri soykırımdan sonra Ermeniler tarafından yerleşilen, beş kıtayı temsil eden beş adet taç yaprağı bulunuyor.Siyah renk korkuyu ve Soykırım anılarını temsil ediyor. Sarı renk, yaşama ve yeniden başlama umudunu veren güneş ışığını temsil ediyor. İçteki açık mor halka, Ermeni Soykırımı’nı tanıma ve kınama hareketine katılımı temsil ediyor. Ve hakim mor renk, Ermeni Apostolik Kilisesinin memurları tarafından giyilen cübbede Ermenilerin öz bilincinin temelinde yatıyor.
Unutma beni sözcüğünün etimolojisinin temelinde, farklı dillerdeki aynı anlam yatıyor; “Hatırla!”, Ermeni Soykırımı Yüzüncü Yıldönümünün ana mesajı niteliğini taşıyor. Diğer taraftan, çiçek, Orta Çağda Tanrı’nın varlığının bir sembolü olarak kabul ediliyordu. Unutma Beni çiçeğinin, her biri soykırımdan sonra Ermeniler tarafından yerleştirilen, beş kıtayı temsil eden beş adet taç yaprağı bulunuyor.Siyah renk korkuyu ve Soykırım anılarını temsil ediyor. Sarı renk, yaşama ve yeniden başlama umudunu veren güneş ışığını temsil ediyor. İçteki açık mor halka, Ermeni Soykırımı’nı tanıma ve kınama hareketine katılımı temsil ediyor. Ve hakim mor renk, Ermeni Apostolik Kilisesinin memurları tarafından giyilen cübbede Ermenilerin öz bilincinin temelinde yatıyor.

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+