ABD Kongre Üyesi: Yakın Gelecekte Ermeni-Amerikan İlişkilerinde Büyük Gelişmeler Bekleniyor - Gündem
13 Nisan 2021 - Հակական տոմար - Տարի : 4513 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Պարխար / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

21 Kasım 2016  

ABD Kongre Üyesi: Yakın Gelecekte Ermeni-Amerikan İlişkilerinde Büyük Gelişmeler Bekleniyor -

 ABD Kongre Üyesi: Yakın Gelecekte Ermeni-Amerikan İlişkilerinde Büyük Gelişmeler Bekleniyor ABD Kongre Üyesi: Yakın Gelecekte Ermeni-Amerikan İlişkilerinde Büyük Gelişmeler Bekleniyor

Yakın gelecekte Ermeni-Amerikan ilişkilerinde büyük gelişmeler bekleniyor. Bilgi, «Amerika’nın Sesi»ne (VoA) röportaj veren ABD Ermeni Kongre üyesi Jackie Speier’den geldi.

Speier ʺBirleşik Devleler ve ABD arasındaki ilişkilerin daha da genişleyip, yeni alanları kapsama yönünde devasa bir potansiyele sahip olduklarını sanıyorumʺ dedi.

Kongre Ermenistan’la Dostluk Grubu eşbaşkanı Speier 2017’de birçok projenin gerçekleştirilmesinin öngörüldüğünü kaydederek ʺYakın gelecekte Ermenistan Büyükelçisiyle işbirliği içinde Kongre üyelerinden oluşacak büyük bir heyetin Ermenistan’ı ziyaretini öngörüyoruzʺ dedi.

Birleşik Devletler ve Ermenistan arasında yeni kardeş kentlerin ilânı ve Erivan-Los Angeles direkt hava seferlerinin başlamasının gündemde olduğunu belirten Kongre üyesi ʺLos Angels’tan Ermenistan’a direkt hava seferlerinin şahsi düşüncelerle de açılmasını arzu ediyorum, zira önümüzdeki yıl esnasında Ermenisan’a sadece bir kere ziyarette bulunmayacağıma eminimʺ dedi.

Ancak Ermenistan’a Millenim Corp. yardımlarının yeniden devreye alınması, Ermeni-Amerikan ilişkileri alanında Kongre üyesinin 2017 yılında çözülmesini umut ettiği en önemli sorun:

ʺBu meselede Ermenistan’ın yardıma ihtiyacı var. Ermenistan’ın Millenium Corp. hibe kredilerinden yeniden faydalanmasını arzu ediyoruz. Bu Ermenistan için ciddi meblağlar oluşturmakta ve Ermenistan’da demokrasi ne kadar derin gelişirse, Ermenistan’a tahsis edilen yardımın miktarının o kadar fazla olması ihtimali büyüktür.

Ekonomik ilişkilerin gelişimine de büyük önem vermek gerekli. Fakat ekonomik işbirliği daha önce sasta ticaret ve yatırımlar üzerine odaklanmışken, yeni teknoloji çağında, Ermeni uzmanların ziyaret etmesi ve reel bilgi değişimi olması için Silikon Vadisi ve Ermenistan arasındaki karşılıklı ilişkileri geliştirmek gerekliʺ dedi ABD Kongre üyesi.

Jackie Speier, daha önce iki ülke ilişkilerini elçi Morgenthau’nun Ermeni Soykırımı meselesinde tepkide bulunma gayretinde olduğu 20. yy. başında zirvesine ulaşırke, yeni asırda yeni perspektiflere ulaşılması gerektiğini kaydederek ʺErmenistan ve Birleşik Devletler arasında çok daha güçlü bağların gerekli olduğunu sanıyorumʺ dedi.

ABD Kongre üyesi Speier, Birleşik Devletler Ermeni toplumunun bugün her zaman olduğundan daha güçlü olduğunu ve Erivan’ın Washington’da güçlü bir elçisinin bulundulunu kaydetti.

News am

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
Bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.
+