Fransa, Viyana Ve Sankt Petersburg Anlaşmalarına Saygı Duymaya Çağırdı - Gündem
22 Mayıs 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Մարերի / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

07 Nisan 2017  

Fransa, Viyana Ve Sankt Petersburg Anlaşmalarına Saygı Duymaya Çağırdı

Fransa, Viyana Ve Sankt Petersburg Anlaşmalarına Saygı Duymaya Çağırdı Fransa, Viyana Ve Sankt Petersburg Anlaşmalarına Saygı Duymaya Çağırdı
Fransa Dışişleri ve Uluslararası Kalkınma Bakanlığı, Karabağ meselesi ile ilgili bir yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, bir yıl önce Minsk Grubu eşbaşkan ülke olarak Fransa'nın, Rus ve Amerikalı diğer eşbaşkanlarla birlikte tüm imkanları harekete geçirdiği ve Karabağ'da başlanayan çatışmaları durdurulması ile Ermenistan-Azerbaycan müzakerelerin yeniden başlamasını sağladığı hatırlatıldı.


Mevcut statükonun devam edilemez olduğu konusunda Fransa'nın tutmunu bir kez daha dile getiren açıklamada, çatışmanın savaş yoluyla çözülemeyeceği vurgulandı. Fransa, tarafları ateşkes anlaşması ile 16 Mayıs 2016 tarihli Viyana ve 20 Haziran 2016 tarihli Sankt Petersburg Anlaşmalarına saygı duymaya çağırdı.


Ermenistan'da Fransa Büyükelçiliğinin Basın Servisinden edinen bilgiye göre, sözkonusu açıklamada şu ifadelere yer verildi.


"Fransa Cumhurbaşkanı, son dönemde Ermeni ve Azeri mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmelerde, çatışmanın müzakere yoluyla ve tüm bölgenin istikrar ve refahını sağlayacak bir şekilde çözülmesi yönünde Fransa'nın taahhütlerini bir kez daha dile getirdi."
Bu haber Ag.....s kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+