ABD Başkentinde Ermeni Soykırımı Kütüphanesi Açıldı - Gündem
22 Mayıs 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Մարերի / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

10 Nisan 2017  

ABD Başkentinde Ermeni Soykırımı Kütüphanesi Açıldı

ABD Başkentinde Ermeni Soykırımı Kütüphanesi Açıldı ABD Başkentinde Ermeni Soykırımı Kütüphanesi Açıldı
Ermeni Soykırımı üzerine çalışan tarihçi ve araştırmacılar, bundan sonra Washington'daki 5000 çeşit yayını olan Ermeni Soykırımı Kütüphanesi'nden yararlanabilir.


"Amerika'nın Sesi"ne göre, geçtiğimiz gün Washington'da, Ermeni Ulusal Enstitüsü'nün Ermeni Soykırımı Kütüphanesi'nin açılışı yapıldı.


Kütüphanede yer verilen Ermenice ve İngilizce kitaplar, tüm Ermeni tarihini yasıtmamakla beraber, Ermenilerin geçmişindeki en acı ve kanlı sayfalar olan Ermeni Soykırımı hakkında geniş bilgi sunuyor.


Ermeni Ulusal Enstitüsü Müdürü Ruben Adalyan, kütüphanede mevcut olan 5000 yayın sayısını ileride arttırmayı düşündüklerini ifade etti.


Adalyan, "Ermeni Soykırımı Kütüphanesi, kapsamlı bir araştırma merkezinin kurulma sürecinde sadece bir adımdır. Araştırmacılara, Amerikan Ermeni Kongresi ile Ermeni Ulusal Enstitüsü'nün, son 40 yılda elde ettiği değerli koleksiyondan faydalanma fırsatını sunduk. " şeklinde konuştu.


Kütüphanenin açılış törenine, Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsü'nün Müdürü Hayk Demoyan da katıldı.


Demoyan, "Washington'da böyle bir kütüphanenin açılışı, önemli bir olaydır. Birincisi, bu merkez, ABD başkentinde açılıyor ve bu artık ciddi bir başarıdır. İkicisi, bu merkez buluşma ve araştırma, orta çalışmalar yürütme merkezi olacak. Bu açıdan bu kütüphane değil, daha çok bir bilgi merkezidir" yorumunu yaptı.
Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+