​AGİT raporu: Karabağ`da kalıcı ve barışçıl çözüm bulunmalı - Gündem
22 Mayıs 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Մարերի / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

13 Nisan 2017  

​AGİT raporu: Karabağ`da kalıcı ve barışçıl çözüm bulunmalı

​AGİT raporu: Karabağ`da kalıcı ve barışçıl çözüm bulunmalı ​AGİT raporu: Karabağ`da kalıcı ve barışçıl çözüm bulunmalı
Dağlık Karabağ temas hattında gerginliğin tırmanmasına ve müzakere sürecinin yavaş ilerlemesine rağmen AGİT Minsk Grubu, çatışma kapsamında barış yoluyla kalıcı bir çözüm bulma gerekliliğine vurgu yapıyor.

Konuya, AGİT'in 2016 yıl faaliyet raporunda değinildi.

Raporda, "2016 ilkbaharında temas hattında gerginliğin tırmanması, ihtilafa çözülm bulma gerekliliğini daha da artırdı. İhtilafların çözümü ile bu ihtilaflar nedeniyle zarar gören insanların hayatlarının iyileştirilmesinde AGİT formatının başarısını vurgulamaya çalışan Almanya, AGİT başkanlığı döneminde bu ve diğer çatışmaların çözülmesi için yoğun çaba harcadı." denildi.

Rapora göre, AGİT başkanlığı döneminde Almanya'nın, Dağlık Karabağ'da Nisan'da patlak veren dört günlük savaşına hemen tepki verdiğini ve olağanüstü AGİT Daimi Konseyi toplantısı düzenleyerek Sankt Petersburg ve Viyana zirvelerinde elde edilen anlaşmaları hayata geçirmeye çağırdı.

Raporda yer alan verilere göre AGİT, 2016 yılında Ermenistan ile Azerbaycan'ın desteğiyle çatışma bölgesinde 22 defa denetim yaptı. Bunlardan 5'i Ermenistan - Azerbaycan sınır bölgesinde, 17'si ise Karabağ -Azerbaycan temas hattı boyunca gerççekleştirildi.


Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+