​Philip Morris Brands Sarl, Ermeni Ararat sigarasını üreten Grant Tobako firmasına açan davayı kaybe - Gündem
22 Mayıs 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Մարերի / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

13 Nisan 2017  

​Philip Morris Brands Sarl, Ermeni Ararat sigarasını üreten Grant Tobako firmasına açan davayı kaybe

​Philip Morris Brands Sarl, Ermeni Ararat sigarasını üreten Grant Tobako firmasına açan davayı kaybe ​Philip Morris Brands Sarl, Ermeni Ararat sigarasını üreten Grant Tobako firmasına açan davayı kaybetti
Moskova tahkim Mahkemesi 22 Mart’ta düzenlediği duruşmada Philip Morris Brands Sarl’ın, Rusya’ya Ararat sigarasını ithal edilen Grant Tobako firmasına açtığı davayı reddetti.

Philip Morris Brands Sarl şirketi, Moskova Tahkim Mahkemesine başvurarak Ararat sigarasının Rusya Federasyonu'nda satılmasına yasak getirilmesini talep ettmişti. Davacı, Ararat’ın ticari markasının Marlboro’ya benzemesinin, tüketicilerin yanılmalarına neden olduğunu iddia etmişti. Ayrıca davacı 5 milyon Rublelik tazminat da istemişti.

Ararat’ın sahibi ise tam tersine, ürettiği sigaranın markasının Marlboro’ya hiç benzemediğini ve hiçbir şekilde tüketicilerin aldanmalarına sebep oluşturamadığını ileri sürüdü.

Ararat markası, Ermenistan'da tescillenmiş olan ve üzerinde Ararat dağının grafik görüntüsü tasvir edilen sigara kutusundan ibarettir. Ararat ibaresi ise Rusya'lı tüketicilerin önceden beri tanıdıkları bir isim.

Aynı talebi sunan davalar Lübnan ve Tayvan, Kuveyt ve BAE’de da görülmüş ve mahkemeler, Ararat lehine karar vermiştir.


Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+