Oscar Sahibi Christian Bale`den Ermeni Soykırımı Açıklaması - Gündem
26 Mayıs 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Մարերի / Օր : Նպատ / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

14 Nisan 2017  

Oscar Sahibi Christian Bale`den Ermeni Soykırımı Açıklaması

Oscar Sahibi Christian Bale`den Ermeni Soykırımı Açıklaması Oscar Sahibi Christian Bale`den Ermeni Soykırımı Açıklaması
Ermeni Soykırımı'nı konu alan Hollywood yapmı "The Promise" ("Vaat") filminin başrol oyuncusu Christian Bale, "Yahoo Movies"e verdiği online demeçte soykırım konusuna değindi. "Oscar" ödülü sahibi olan ünlü oyuncu, Ermeni Soykırımı'nın cezasız kalması nedeniyle daha sonraki dönemde başka soykırımların da yaşandığına dikkat çekti.

Bale, "Bu filmden önce Ermeni Soykırımı hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Bu, tarihin inanılmaz önemli sayfalarından biridir. Ve bu konuda takipsizlik nedeniyle Ermeni Soykırımı'ndan sonra Holocaust, Kamboçya Soykırımı gibi birçok yeni soykırımlara tanık olduk.

Film senaryosunu okuduğumda Ermeni Soykırımı'nın 100. yıldönümüydü, herkes bu konuda daha fazla bilgi edinmeye başlamıştı. Haberleri izlerken, bir dağda kalan insanların IŞİD tarafından öldürüldüğünü görüyordum. Bu filmde de gerçek bir sahne var: Ermenilerin Musa Dağı üzerinde hapsolup katledilmesi. Ve ben, bu iki olay arasındaki benzerliğini görmezden gelemiyordum. Bu kadar insanın öldürülmesi, son derece vahim, gaddar ve barbar bir eylemdi", yorumunu yaptı.

Günümüzdeki gelişmelerle bir karşılaştırma yapan oyuncu, Suriye savaşı nedeniyle başlayan göçmen krizine de değindi. "Halep etrafındaki çöller, insan kemileriyle doludur. Aslında ölüm yürüyüşüne dönüşen zorunlu göçler oldu, bunlar sırasında yüzbinlerce insan hayatını kaybetti. Bazıları Halep'e yerleşti. Şimdi ise göçmen krizi var ve insanlar Halep'ten kaçıyor".

"The Promise" filminin senaryosunu okuduktan sonra Ermeni Soykırımı konusunu araştırmaya başladığını ifade eden Bale, filmin yapımcısı olan Erik Esrailian'dan konuyla ilgili birçok film ve kitap alarak incelediğini anlatıyor.

Bale, "Ermeni Soykırımı'ndan kurtulan kimseyle görüşme şansım olmadı, fakat onların katılımıyla çekilen birçok belgesel film izledim. Bunlarda, kendi ailelerinin yaşadığı acının gerçek olmadığını savunan kişilerle mecburen işi olan insanların çektiği çilesini gördüm. Bu gerçekten iç parçalayıcıdır". diye ekledi.


Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+