​Marsilya’nın meydanlarından birine Soğomon Tehliryan’ın adı verilecek - Gündem
26 Mayıs 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Մարերի / Օր : Նպատ / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

19 Nisan 2017  

​Marsilya’nın meydanlarından birine Soğomon Tehliryan’ın adı verilecek

​Marsilya’nın meydanlarından birine Soğomon Tehliryan’ın adı verilecek ​Marsilya’nın meydanlarından birine Soğomon Tehliryan’ın adı verilecek
Fransa Marsilya kentinin meydanlarından birine Ermeni Siykırımı’nın mimarlarından biri olan Talat Paşayı 1921 yılında Berlin’de öldüren Soğomon Tehliryan’ın adı verilecek.

21 Nisan’da meydanın resmi açılış töreni düzenlenecek. Törene Marsilya Belediye Başkanı Jean-Claude Gaudin, çok sayıda siyasetçi ile kamu figürleri, Fransa Ermeni topluluğu temsilcileri katılacak. Etkinliğin örganizatörleri ise Marsilya Belediyesi ve Fransa Ermenileri Örgütleri Koordinasyon Konseyi (CCAF).

1915 Ermeni Soykırımı’nın mimarları olan Jöntürk (İttihat ve Terakki) liderleri, 1918’te Bakü Ermenilerinin katlıamının düzenleyicileri ve Türklerle ittifak kuran Ermeni hainlerini cezalandırmak için Ermeni Devrimci Partisi’nin (Daştnaktsutyun) “Nemesis” operasyonu planladı.

Ailesini Soykırım’da kaybeden Soğomon Tehliryan’a Ermeni Soykırımı’nın baş mimarı Talat Paşa’yı öldürme talimatını verildi. Tehliryan, Taliat’ı 15 Mart 1921’de Berlin Charlottenburg mahallesinin Hardenberg sokakta onu vurup öldürdü ve tutuklandı. 2 Haziran 1921’de Alman mahkemesi Tehleryan’ı beraat ederek hakkinda tahliye kararı verdi.

Tehliryan 23 Mayıs 1960’da vefat etti.


Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+