Avrupa Konseyi: Türkiye İdam Cezası Geri Getirse, AK Üyeliğinin Sonu Anlamına Gelir - Gündem
22 Mayıs 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Մարերի / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

20 Nisan 2017  

Avrupa Konseyi: Türkiye İdam Cezası Geri Getirse, AK Üyeliğinin Sonu Anlamına Gelir

Avrupa Konseyi: Türkiye İdam Cezası Geri Getirse, AK Üyeliğinin Sonu Anlamına Gelir Avrupa Konseyi: Türkiye İdam Cezası Geri Getirse, AK Üyeliğinin Sonu Anlamına Gelir
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın idam cezasını geri getirme planları Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyeliğini de riske soktu.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland’ın sözcüsü Daniel Höltgen, “Türkiye idam cezası getirip uygulamaya koyarsa bu, üyeliğin sonu anlamına gelir” dedi.

47 üyeli Avrupa Konseyi’nde hiç bir üye ülkede idam cezası bulunmuyor. Belarus’un üyeliği de idam cezası bulunduğu gerekçesiyle erteleniyor. Höltgen, “Her zaman şunu dedik: Belarus’un üye olabilmesi için en azından bir moratoryum yayınlaması gerek” şeklinde konuştu. Üye ülke Rusya’da da böyle bir moratoryum söz konusu.

Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu’na göre, Türkiye şu anda üyelik için gerekli koşullara sahip. Ayrıca idam cezasının kaldırılmasına ilişkin 6’ıncı ve 13’üncü ek protokolleri de onaylamış durumda.

Höltgen, Türkiye’nin üyelikten çıkarılmasının hukuksal olmaktan ziyade siyasi bir mesele olacağını söyledi. Avrupa Konseyi, üyelerinin üçte ikisinin oyuyla üye bir ülkeyi üyelikten çıkarabiliyor.

15 Temmuz darbe girişiminden bu yanan idam cezası konusu Türkiye’de sık sık tartışılan konulardan biri. Erdoğan, referandum sonrası ilk açıklamasında da idam cezası konusunun bir öncelik olacağını dile getirmişti. Höltgen, “Türkiye’nin idam cezası yönünde atacağı her adım Türkiye ve Avrupa için bir geri adım olacaktır” şeklinde konuştu.
Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+