​Ermeni Soykırımı tasarısı yine ABD Senatosunda - Gündem
24 Mayıs 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Մարերի / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

27 Nisan 2017  

​Ermeni Soykırımı tasarısı yine ABD Senatosunda

​Ermeni Soykırımı tasarısı yine ABD Senatosunda ​Ermeni Soykırımı tasarısı yine ABD Senatosunda
ABD New Jersey eyaletini temsil eden demokrat senatör Robert Menendez, 24 Nisan'da Ermeni Soykırımı'nın tanınmasını öneren bur yasa tasarısı Senato'ya sundu.

Tasarı kapsamında, Ermeni Soykırımı örneğiyle insan haklarına, insanlığa karşı işlenen suçlara, etnik temizleme ve soykırımlara dair konularda ABD dış politikasının gerekli anlayış göstereceğini garanti etmesi istendi.

Sözkonusu tasarının hazırlama çalışmalarına, Ted Cruz, Ed Markey, Tom Udall da katıldı.

Robert Menendez, "102 geçe biz, Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşanan trajedinin asıl isminin Soykırım olduğunu dile getirmeliyiz. Kanaatimce, sürekli olarak bu adımı atamadığımızdan dolayı modern dunyada barbarlıklara yer bırakılıyor, bu nedenle ben, senatör arkadaşlarımı bu utanç verici duruma son vermeye çağırıyorum.

Bu tasarı, kendi vatanlarından tehcir edilen veya öldürülen masum Ermeni kadın, erkek ve çocukları her zaman saygıyla anacağımızı ve bunu insanlığa karşı işlenen suçlara karşı çıkacak bir ders olarak kabul ettiğimizi açık bir şekilde gösteriyor", ifadelerini kullandı.

ABD Ermeni Davası Konseyi İcra Direktörü Aram Hamparian, senatör Menendez ile arkadaşlarına tasarı için teşekkür etti. Hamparian, Ermenistan -Türkiye ilişkilerinin normalleştirilmesi için Türkiye tarafından gerçeklerin ve Ermeni Soykırımı'nın sonuçlarının kabul edilmesi gerektiğini ifade etti.Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+