Bugün Ermenistan’da Uluslararası Dans Günü kutlanıyor - Gündem
23 Haziran 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ծմակ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

30 Nisan 2017  

Bugün Ermenistan’da Uluslararası Dans Günü kutlanıyor

Bugün Ermenistan’da Uluslararası Dans Günü kutlanıyor Bugün Ermenistan’da Uluslararası Dans Günü kutlanıyor
29 Nisan’da Ermenistan’da Uluslararası Dans Günü kutlanır. Bugün Opera ve Bale tiyatrosunun dans grupları, çağdaş bale ve ulusal dansları toplulukları mesleki bayramlarını kutluyorlar.

2011 yılında Ermenistan da bu girişime katıldı. Tam o yılda Kültür Bakanlığı’nın girişimiyle ülkemizde ilk kez Dans günü kutlandı.

Uluslararası Dans Günü, Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) ve UNESCO ortağı STK Uluslararası Dans Komitesi tarafından 1982 yılında tanıtılmıştır ve her yıl 29 Nisan'da kutlanmaktadır. Tarih, modern balenin yaratıcısı Jean-Georges Noverre (1727-1810)'nin doğum günü anısına ITI Uluslararası Dans Komitesi tarafından belirlenmiştir.

Her yıl, olağanüstü bir koreograf veya dansçı dünyada dolaşan bir mesaj vermeleri için davet edilir. Bu kişiler World Dance Alliance ve ITI Uluslararası Dans Komitesi iş birliği ile Uluslararası Dans Günü kurucu kurumu tarafından seçilir.

"Uluslararası Dans Günü Mesajı" nın hedefi tüm siyasi, kültürel ve etnik engelleri aşarak ortak dil olan Dans aracılığıyla insanları bir araya getirmek, bu sanatın evrenselliği içinde eğlenmek ve kutlamaktır.


Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+