Türkiye`den Wikipedia yasağı - Gündem
19 Haziran 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Անահիտ / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

30 Nisan 2017  

Türkiye`den Wikipedia yasağı

Türkiye`den Wikipedia yasağı Türkiye`den Wikipedia yasağı
Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olan "Wikipedia", 29 Nisan sabah 08:00 itibari ile Türkiye'de erişime kapatıldı.

Herkesin serbestçe katkıda bulunabildiği Wikipedia’nın tüm dillerdeki versiyonlarına getirilen yasak nedeniyle sosyal medya karıştı. E-Devlet portalından yapılan sorgulamada, “Sorguladığınız web adresine, an itibari ile mahkeme kararıyla konulmuş bir erişim engeli bulunmamaktadır” deniliyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) “Site Bilgileri Sorgu Sayfası”nda yapıan sorgulamada ise, mahkeme kararı olmaksızın siteye “idari tedbir” uygulandığını belirten şu yazı çıkıyor:

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 'nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. (After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)”

İnternetin en önemli bilgi kaynaklarından biri olan "Wikipedia" ile bir süredir yazışmalar yapılıyordu. Edinen bilgiye göre Türkiye, "Wikipedia" içeriğinde teröre destek veren yazılar ve Türkiye'yi terörle aynı düzlemde ve terör işbirlikçisi göstermeye çalışan tavır iddiasıyla siteye uyarılar yapmış, fakat herhangi bir cevap alamamıştı. Site, bahsedilen içerikleri kaldırmamakla birlikte onları koruma altına aldı.

Türkiye, uzun zamandan beri çeşitli uluslararası sosyal medya şirketleri ile internet yayın organları ile temaslarını yoğunlaştırmaya çalışarak, bu site ve şirketlerinTürkiye'de temsilcilik açmasını, uluslararası hukuka uygun davranmasını ve mahkeme kararlarını uygulamasını istiyor.

Hatırlanacağı üzere, 16 Nisan anayasa değişiklikleri referendumdan sonra "Wikipedia"da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında makalede "diktatör" ibaresine yer verilmişti.Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+