Wikipedia Kurucusundan Türkiye`deki Yasağa Tepki - Gündem
22 Haziran 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Այգ

Gündem :

02 Mayıs 2017  

Wikipedia Kurucusundan Türkiye`deki Yasağa Tepki

Wikipedia Kurucusundan Türkiye`deki Yasağa Tepki Wikipedia Kurucusundan Türkiye`deki Yasağa Tepki
Wikipedia'nın kurucusu Jimmy Wales, bir mahkeme kararı olmadan Türkiye'de sitenin engellemesine tepki gösterdi. Twitter'da konuyla ilgili paylaşımda bulunan Wales: "Bilgiye ulaşmak insan haklarının temelidir. Türk halkı, bu hakkınız için savaşırken hep yanınızda olacağım." ifadelerine yer verdi.

Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye ise, Facebook üzerinden şu açıklamasını yaptı: "Vikipedi'nin Türkçe de dâhil olmak üzere tüm dil sürümlerinin bugün 08.00 itibarıyla Türkiye'de engellendiğini üzülerek gördük. Tüm Vikipedi projelerini yürüten Wikimedia Vakfı konuyla ilgili incelemelerini ve görüşmelerini sürdürüyor.

Sayısız gönüllünün tarafsız ve evrensel bilgilere herkesin özgürce ulaşabilmesini sağlamak için çalıştığı, hiçbir şekilde reklam almayan ve kâr amacı gütmeyen, doğrulanabilirliği temel bir içerik politikası olarak benimseyen bu projenin engellenmesini üzücü buluyoruz. Saygılarımızla..."

Diğer yandan Türkiye Bilişim Vakfı da "Wikipedia"ya erişimin engellenmesini eleştirdi. Vakıf tarafından yapılan açıklamada, "İnternet üzerinde yayınlanan ve Wikipedia gibi topluluk kullanıcılarının el birliği ile oluşturduğu içeriklerde kimi zaman hukuka aykırı, rahatsız edici veya doğru olmayan bilgiler olabilir. Bu çerçevede ilgili içerikler hakkında yasal merciler tarafından hukuka uygun ve yetkileri çerçevesinde aksiyonlar alınabilir ve bu durum hukukun en tabii gereğidir. Bu aksiyonlar alınırken de bizim hukukumuzun ve evrensel hukukun temel prensibi olan "ölçülülük" ilkesi çerçevesinde hareket edilmesi önemli bir gerekliliktir.

Ölçülülük ilkesi, milyonlarca kullanıcının meşru ve hukuki amaçlarla kullandıkları bir platformun çok küçük bir parçasında yayınlanan; bu içerikle hiçbir şekilde ilgili olmayan kişilerin Anayasal düzeyde korunan "bilgiye erişim ve iletişim özgürlerini" engelleyecek şekilde tüm platformun erişiminin kısıtlanmaması- sadece bu içeriğe yönelik olarak teknik ve hukuki tedbirlerin alınması anlamına gelmektedir. Bizlerin arzusu Wikipedia erişiminin engellenmesi konusunun bu çerçevede yetkili makamlar tarafından değerlendirilerek konuyu çözüm bulunmasıdır", denildi.

Hatırlanacağı üzere, dünyanın en büyük internet ansiklopedisi "Wikipedia", 29 Nisan sabah 08:00 itibari ile Türkiye'de erişime kapatıldı.Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan (BTK) yapılan açıklamada, mahkeme kararı olmaksızın siteye “idari tedbir” uygulandığını belirtildi.Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+