Yerevan’da Karabağ Savaşı Kahramanı İçin Heykel Açıldı - Gündem
20 Nisan 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արագած / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

02 Mayıs 2017  

Yerevan’da Karabağ Savaşı Kahramanı İçin Heykel Açıldı

Yerevan’da Karabağ Savaşı Kahramanı İçin Heykel Açıldı Yerevan’da Karabağ Savaşı Kahramanı İçin Heykel Açıldı
Ermenistan başkenti Yerevan’da Belediye Başkanı Taron Margaryan’ın, Ermenistan Savunma Bakanı Vigen Sarkisyan’ın ve bir çok yetkilinin katılımıyla Ermenistan milli kahramanı Tatul Krpeyan’ın heykelinin açılış töreni gerçekleştirildi.

Krpeyan’ın adını taşıyan gezi parkında yapılan törene Tatul Krpeyan’ın silahtar arkadaşları, ailesi ve çok sayıda vatandaşlar katıldılar.Tören sırasında Krpeyan’ın yanı sıra Karabağ savaşında hayatlarını vatan ve özgürlük için feda eden askerler anıldı. Katılanlar Krpeyan’ın heykeline çiçekler bıraktı.

Tatul Krpeyan kimdir?

1965 yılında Ermenistan’ın Areg köyünde dünyaya gelen Krpeyan yerli okulundan mezun olduktan sonra eğitimini Yerevan Devlet Üniversitesi’nin Tarih fakültesinde devam etti. Üniversitede 4. sınıftayken alevlenen Karabağ Kurtuluş hareketine katıldı. 1990 Eylül ayından 1991 Mayıs ayına kadar Karabağ’ın Getashen-Martunashen bölgesinin öz savunma kuvvetlerinin genel komutanı idi. Krpeyan, 30 Nian 1991 yılında Karabağ’da Sovyet Birliği ordusu tarafından düzenlenen “Koltso” operasyonu sırasında hayatını kaybetti. 1996 yılında Ermenitan’ın milli kahramanı ünvanına layik görüldü.Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+