Ara ve Şamiram yeniden İstanbul’da sahnelendi - Gündem
21 Mayıs 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Մարերի / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

06 Mayıs 2017  

Ara ve Şamiram yeniden İstanbul’da sahnelendi

Ara ve Şamiram yeniden İstanbul’da sahnelendi Ara ve Şamiram yeniden İstanbul’da sahnelendi
Ara ve Şamiram’ adlı dans gösterisi 28 Nisan Cuma akşamı Şişli Kent Kültür Merkezi’nde sahnelendi. “Agos”tan Miran Manukyan’ın hazırladığı habere göre Maral Müzik ve Dans Topluluğu Derneği, ‘Ara ve Şamiram’ adlı dramatik dans gösterisini ilk kez 2016 yılında sahnelemişti.

Ermeni Kültürü ve Dayanışma Derneği işbirliğiyle düzenlenen gösteriyi izleyenler arasında zorunlu askerlik yaparken öldürülen Sevag Balıkçı'nın ailesi, Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Vazken Barın, HDP MYK üyesi Murad Mıhçı, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve projenin yönetmeni Ani İpekkaya da vardı.

Açılış konuşmasını yapan Arev Garyan ve Sarin Akbaş, dünyanın dört bir yanına dağılan Ermenilerin varlıklarını korumak adına verdikleri kültürel mücadeleye dikkat çekti. Ardından, etkinliğe katılamayan CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan'ın gönderdiği mesaj okundu. Etkinlikte konuşma yapmak üzere sahneye davet edilen Vazken Barın ise gösteri ekibine ve davetlilere teşekkür etti. Konuşmasının bitiminde, verdiği desteklerden dolayı Barına'a Maral Müzik ve Dans Topluluğu Derneği adına derneğin kurucularından Püzant Akbaş tarafından bir teşekkür plaketi verildi.

Akbaş, ekibin Ermenistan turnesine katılamayan yönetmen Ani İpekkaya'ya da Ermenistan Diaspora Bakanlığı tarafından verilmiş olan onur belgesini takdim etti. Ardından söz alan Ani İpekkaya, "Bu şeref mektubunu tüm arkadaşlarım adına alıyorum. Kültürümüz, dilimiz ve sanatımızla yaşayacak" dedi. Ermeni mitolojisindeki efsaneye göre, yakışıklılığı ve mertliğiyle nam salan Ermeni Kralı Ara Keğetsig, eşi Nıvart ile mutlu bir hayat sürmektedir. Ara ile ona olan karşılıksız aşkıyla hırslanan Asur Kraliçesi Şamiram'ı konu alan dramatik dans gösterisi izleyicilerden büyük beğeni topladı.Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+