Bugün Şuşi`nin 25. Kurtuluş Yıldönümü - Gündem
19 Haziran 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Անահիտ / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

08 Mayıs 2017  

Bugün Şuşi`nin 25. Kurtuluş Yıldönümü

Bugün Şuşi`nin 25. Kurtuluş Yıldönümü Bugün Şuşi`nin 25. Kurtuluş Yıldönümü
25 yıl önce bugün Dağlık Karabağ Savunma Ordusu, "Dağlarda Düğün" adı verilen operasyonunu mükemmel bir şekilde gerçekleştirerek Şuşi'yi kurtardı.

8-9 Mayıs 1992 tarihinde Ermeni askeri tarihinin en parlak operasyonlarından biri olan Şuşi'nin kurtuluşu hayata geçirildi. Şehrin kurtarılma operasyonu, efsanevi general Arkadi Ter-Tadevosyan (Kommandos) önderliğindeki yetenekli askeri uzmanlar ve kurtuluş mücadelesi kahramanları tarafından yönetildi.

Operasyona önceden "Düğün Dağlarda" ismi verilmişti. Aynı zamanda 4 yönden saldırıya geçen Ermeni güçler, istisnai cesurluk ve azim sayesinde 9 Mayıs'ta Şuşi'yi tamamen kurtarabildi. 9 Mayıs sabahı saat 04:00 sularında Arkadi Ter-Tadevosyan, hasmın tüm güçlerin şehri terk ettiğini ve Şuşi'nin artık tamamen kurtarılmış olduğunu açıkladı.

1992 yılının Mayıs ayına kadar Şuşi, Dağlık Karabağ Cumhuryeti'nin başkenti Stepanakert'i abluka ve ateş altında tutmak için hasmın en önemli merkezi haline gelmişti. Şehrin coğrafi konumu, bir taraftan hasmı avantajlı duruma koyuyor, diğer taraftan Şuşi'yi tamamen ulşılamaz kılıyordu.

1992 yılının Şubat ayında Hocalı kurtuluş operasyonunu başarıyla sonlandıran Savunma Ordusu, başkent Stepanakert'i ablukadan kurtarma ve Şuşi'yi Azeri işgalcilerden kurtarma operasyonuna koyulmuştu.
Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+