Emmanuel Macron Fransan’ın Yeni Cumhurbaşkanı - Gündem
22 Temmuz 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Արփող

Gündem :

08 Mayıs 2017  

Emmanuel Macron Fransan’ın Yeni Cumhurbaşkanı

Emmanuel Macron Fransan’ın Yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Fransan’ın Yeni Cumhurbaşkanı
7 Mayıs’ta Fransa Cumhurbaşkanı’nı seçtmek için sandık başına gitti. Fransa İçişleri Bakanlığı cumhurbaşkanlığı seçiminde oyların tamamının sayıldığını açıkladı.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, olyaların yüzde 66'sını alan Yürüyüş Hareketi Lideri Emmanuel Macron, yüzde 33'te kalan aşırı sağcı Marine Le Pen'i geçerek cumhurbaşkanlığı yarışını kazandı.

Buna göre, oyların yüzde 66'sını alan 39 yaşındaki Macron Fransa'nın en genç cumhurbaşkanı oldu.

Seçimde seçmenlerin yüzde 6,34'ünün boş oy attığı, oyların yüzde 2,24'ünün geçersiz sayıldığı belirlendi.

Seçime ilişkin resmi sonuçlar Fransa Anayasa Konseyi tarafından 10 Mayıs'ta açıklanacak.

Cumhurbaşkanı seçilen Macron'un resmi sonuçların açıklanmasının ardından 14 Mayıs'a kadar cumhurbaşkanlığını François Hollande'dan devralması bekleniyor.

Macron kazanması ardından tebrik mesajları almaya başladı. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Macron'a seçilmesi vesilesiyle tebrik etti. Cumhurbaşkanlığı Halkla İletişim ve Haberleşme dairesinden yapılan açıklamaya göre Sarkisyan, tebrik mesajında Macron'un Cumhurbaşkanlığı döneminde yüksek seviyede bulunan Fransa-Ermenistan ekonomi, kültürel ilişkilerin daha da geliştirileceği ve güçleneceğinden emin olduğunu bildirdi.

Sarkisyan, Fransan'ın Dağlık Karabağ sorununun çözümüne ve Ermenistan'ın Avrupa'ya yakınlaşmasına yönelik desteğini takdir ettiğini ve önemsediğini duyurdu.Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+