​Ermenilerin de kullandığı Siirt Mor Yakup Manastırı yok olmak üzere - Gündem
22 Temmuz 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

10 Mayıs 2017  

​Ermenilerin de kullandığı Siirt Mor Yakup Manastırı yok olmak üzere

​Ermenilerin de kullandığı Siirt Mor Yakup Manastırı yok olmak üzere ​Ermenilerin de kullandığı Siirt Mor Yakup Manastırı yok olmak üzere
Siirt'ten 3 kilometre kuzeyde bulunan ve zamanında Asuri, Süryani, Keldani ve Ermeniler tarafından kullanılan tarihi Mor Yakup Manastırı yok olmaya yüz tuttu. Yüzlerce yıllık tarihi olan manastır, kaderine terk edilmiş ve defnecilerin hedefi haline gelmiş, bakımsızlık be yapılan kazılar nedeniyle yıkılmak üzeredir.

Mor Yakup Manastırın bulunduğu arazinin sahibi Emin Evin, buranın askerler tarafından da tahrip edildiğini dile getirdi. Sümerce yazılmış tabletlerde yer alan bilgilere dayanarak konuşan Evin, “Burası önce tapınak sonra manastır olarak kullanılmış. 1915 Ermeni Soykırımı’nda burada yaşayan Ermenilerin birçoğu Kasaplar Deresi’ne götürülerek katledilmiş. Birçoğu da buradaki mağaralarda öldürülmüş. Hala kemikleri çıkıyor” şeklinde konuştu.

1935 tarihine kadar manastırın sağlam olduğuna dile getiren Evin, “Ama şuan koruma altına alınmayarak bakımsız bırakıldı. Ayrıca güvenlik gerekçesiyle ‘burada sığınak var’ denilerek kazılar yapıldı. Bu kazılarda manastır büyük oranda yıkıldı ve hırsızlık olayı yaşandı. Buralarda yaşanan zulmün ve katilamların gün yüzüne çıkmasını istemiyorlar. Burayı tarihe mal etmek istemiyorlar, tarihsel ve kültürel değerleri yok sayıyorlar. Çünkü katledilen insanlardan iz kalsın istemiyorlar.”değerlendirmesini yaptı.Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+