Richard Hoagland: Moskova, Ermenistan İle Azerbaycan Arasında Savaş İstemiyor - Gündem
22 Temmuz 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Արփող

Gündem :

11 Mayıs 2017  

Richard Hoagland: Moskova, Ermenistan İle Azerbaycan Arasında Savaş İstemiyor

Richard Hoagland: Moskova, Ermenistan İle Azerbaycan Arasında Savaş İstemiyor Richard Hoagland: Moskova, Ermenistan İle Azerbaycan Arasında Savaş İstemiyor
AGİT Minsk Grubu'nun geçici ABD'li eşbaşkanı, büyükelçi Richard Hoagland, Rusya ile ABD arasında mevcut olan anlaşmazlıklara bakmaksızın Karabağ çatışmasının normalleştirilmesi konusunda iki ülkenin yoğun işbirliği yaptığını dile getirdi.

Hoagland, "Tabiki ki bizim milli çıkarlarımız Rusya'nın çıkarlarından farklıdır, çünkü bizim değişik ilişki tarihimiz, değişik yaklaşımlarımız var. Fakat çıkarlarımızın farklı olması, bu konuda beraber çalışamayacağımız anlamına gelmiyor." yorumunu yaptı.

Moskova'nın, Washington ve Paris gibi Güney Kafkasya'da barış istediğini vurgulayan büyükelçi, "Moskova'nın, Dağlık Karaba'da savaş istemediği benim için nettir. Moskova, Ermenistan ile Azerbaycan arasında savaş istemiyor. Savaş, tüm bölgeyi istikrarsız hale getirecek ve Rusya'nın çıkarlarına zarar verecek" diye konuştu.

ABD ile Rusya arasındaki ilişkilerin en gergin olduğu dönemlerde bile üç eşbaşkanın, Karabağ'da barışçıl bir çözüm bulmak için en yoğun işbirliği yaptıklarını ileri süren Hoagland, şu anda arabulucuların, taraflar arasında müzakerelerin yeniden başlatılmaya çalıştıklarını ifade etti.

"Hedefimiz, iki tarafın yeniden müzakere masasına oturmasını sağlayabilen güvenlik ortamı yaratmaktır" diyen ABD'li eşbaşkanı, dört günlük Nisan savaşına da değindi. Uluslararası camianın, barış güçleri veya ekonomik yardım sayesinde şiddeti tamamen yok etmeyi henüz başaramadığını dile getiren Hoagland, bu konuda en büyük rolün, iki tarafın liderlerine düştüğüne dikkat çekti.

ABD'lı elçi, karşılıklı tavizlerle Karabağ'da bir çözüm sağlanması durumunda bölgedeki halk ve hükümetler için hem siyasi hem ekonomik bakımından yeni imkanlar oluşacağını ileri sürdü. Ayrıca Hoagland, bu çatışma kasamında şu anda ABD'nin yeterince hareketli olmadığını kabul ederek ilerideki aylarda ABD'nin daha çok konuyla ilgileneceğini ümit ettiğini de ilave etti.
Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+