​Ermeni bilim adamın keşifi Louvre müzesinin eserleri koruyacak - Gündem
22 Temmuz 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Արփող

Gündem :

11 Mayıs 2017  

​Ermeni bilim adamın keşifi Louvre müzesinin eserleri koruyacak

​Ermeni bilim adamın keşifi Louvre müzesinin eserleri koruyacak ​Ermeni bilim adamın keşifi Louvre müzesinin eserleri koruyacak
Ermeni bilim adamı Gagik Shmavonyan’ın keşfettiği grafen yapma yeni yöntemiyle dünyaın en ünlü müzelerinden Paris’teki Louvre müzesinin eserleri korunacak. Ermenistan’ın Teknik Üniversitesişnin Mikro Elektronik ve Biyomedikal cihazlar bölümü öğretim üyesi Gagik Shmavonyan, Paris’te çalışma grup oluşturduğunu, korunacak eserleri seçtiğini bildirdi.

Grafen, karbon atomunun bal peteği örgülü yapılarından bir tanesine verilen isimdir. 2010 Nobel Fizik Ödülü, "iki-boyutlu grafen malzemesine ilişkin çığır açan deneyleri için" Andre Geim ve Konstantin Novoselov'a verilmiştir. Ünlü fizikçileri keşiflerini mevkidaşlarına bırakıp yeni yönetemleri keşfetmeye teşfik etti.

Ünlü fizikçilerin laboratuvarında bir dönem çalışan Shmavonyan, keşfettiği metodu dünyada büyük yanık gördü. Shmavonyan’ın metodu ile ilk ilgilenen Paris’te bulunan Louvre müzesi oldu. Louvre yönetimine göre grafen müzedeki eserlerini hem bakteri, toz, nem ve sıcaklıktan koruyacak hem de çok ince olduğu dolayısıyle ziyaretçiler göremeyecek.Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+