​Tuzla`daki tarihi Ermeni yetimhanesi Kamp Armen aslına göre yeniden inşa edilecek - Gündem
22 Temmuz 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Արփող

Gündem :

14 Mayıs 2017  

​Tuzla`daki tarihi Ermeni yetimhanesi Kamp Armen aslına göre yeniden inşa edilecek

​Tuzla`daki tarihi Ermeni yetimhanesi Kamp Armen aslına göre yeniden inşa edilecek ​Tuzla`daki tarihi Ermeni yetimhanesi Kamp Armen aslına göre yeniden inşa edilecek
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Kamp Armen isimli bilinen Ermeni yetimhanesinin, aslına uygun olarak kalmasını sağlayan imar planı değişikliği oy birliğiyle onayladı.

CHP'li Meclis üyesi Hüseyin Sağ, "Sosyal kültürel tesis alanı oldu. Şimdi Ermeni vatandaşlarımız, gayrimüslimler ya da Müslüman vatandaşlarımız hep birlikte gidip oturacağız. Sosyal kültürel tesis alanlarından faydalanacağız. Hrant Dink gibi bir kişinin bu yetimhanede kaldığı bir yer. Bundan da önemli." Açıklamasını yaptı.

2007'de suikast kurbanı olan ünlü İstanbullu Ermeni gazeteci Hrant Dink ile eşi Rakel Dink'in büyüdüğü yetimhane, 1961 yılında Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi tarafından alınan topraklar üzerinde inşa edilmişti. Anadolu'dan gelen kimsesiz veya yoksul Ermeni çocukların da katılımıyla yapılan Kamp, daha sonra yaklaşık 1500 Ermeni çocuğun yurdu oldu.

Arazının tapu sahibi Fatih Ulusoy, 6 Mayıs 2015’te Kamp binasının yıkma çalışmalarını başlatıldı, fakat Türkiyeli Ermeni toplumu tarafından hemen başlatılan protesto ve nöbet eylemleri sayesinde Kampın yıkımı durduruldu. Daha sonra aralarında Ermeni toplumunun sivil toplum örgütü temsilcileri ve siyasetçilerinin de olduğu görüşme süreci başladı.

Nihayet, Kamp Armen direnişinin 175. günü olan 27 Ekim 2015'te Kampın tapusu Gesikpaşa Ermeni Protestan Kilisesinin Vakfına teslim edildi. Böylece Kamp Armen, resmen tekrar Ermeni toplumuna iade edildi.Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+