​Aralarında Türkiye`nin de olduğu 74 ülkeye siber saldırı yapıldı - Gündem
23 Haziran 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ծմակ / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

14 Mayıs 2017  

​Aralarında Türkiye`nin de olduğu 74 ülkeye siber saldırı yapıldı

​Aralarında Türkiye`nin de olduğu 74 ülkeye siber saldırı yapıldı ​Aralarında Türkiye`nin de olduğu 74 ülkeye siber saldırı yapıldı
Türkiye'nin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, 74 ülkeye siber saldırı yapıldığını duyurdu. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 74 ülkeye yönelik saldırı yazılımının, WanaCrypt0r 2.0 adını taşıdığı öğrenildi.

Operatörleri saldırı hakkında uyardıklarını belirten Ömer Fatih Sayan, Twitter’da şu açıklamayı yaptı: "Dünya genelinde bir hareketlilik var, saldırıdan en çok etkilenen ülke İngiltere oldu. Zararlı yazılım bulaşması ve ciddi yayılması söz konusu. USOM kriz koordinasyon merkezinde nöbetine kesintisiz devam ediyor" dedi.

BTK Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’nden (USOM) yapılan açıklamada, Türkiye’nin en az etkilenen ülkelerden biri olduğu bildirildi. Açıklamada, "Dünya genelinde Phishing epostaları ile bulaştırılan Wannacry Ransomware, SMB zafiyetinden faydalanıp iç ağda yayılabiliyor. Güncel olmayan sistemlerde Microsoft dosya paylaşım servisi SMB için MS17-010 güncellemesi gerekiyor. USOM tarafından SMB zafiyetiyle ilgili yayınlanan 21 Mart tarihli bildirimin incelenmesi tavsiye olunur. USOM zararlı bağlantılar listesini güvenlik cihazlarında tanımlamanız önemle tavsiye olunur. Antivirüslerin güncellenmesi ve merak uyandıran Phising Emaillerine yönelik kullanıcıların dikkatli olması önemle tavsiye olunur. Fidye yazılımının bağlantı kurmaya çalıştığı yurt dışı adresler USOM tarafından da altyapı seviyesinde engellenmektedir." denildi.Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+