​Lerna Ekmekçioğlu Ermeni feminizmi tarihçesini arşivliyor - Gündem
23 Haziran 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ծմակ / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

16 Mayıs 2017  

​Lerna Ekmekçioğlu Ermeni feminizmi tarihçesini arşivliyor

​Lerna Ekmekçioğlu Ermeni feminizmi tarihçesini arşivliyor ​Lerna Ekmekçioğlu Ermeni feminizmi tarihçesini arşivliyor
İstanbullu Ermeni yazar Lerna Ekmekçioğlu, kendi internet sitesinde 1860-1960 yılları arasındaki Ermeni feminizmi tarihçesini ve yazdığı kitapları arşivlemeye karar verdi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde McMillan-Stewart Tarih Doçenti ve ayrıca Kadın ve Cinsiyet Etütleri Programına üyesi olan Lerna Ekmekçioğlu’nun sitesindeki arşivde, Ermeni feminizminin 1860’lı yılların başında İstanbul’da ortaya çıkışı ve 1960’lara uzanan mücadelesi anlatılıyor. Ayrıca arşivde, diasporanın un uzun soluklu feminist dergisinin (Siran Seza’nın Yeridasart Hayuhi) Beyrut’ta 1960’larda kapanmasına kadar yaşananlar yer alıyor.

Dergide yer alan yazılar, kadın haklarını savunmak için kalemleriyle mücadele eden 12 kadın tarafından yazılıyordu.

Lerna Ekmekçioğlu, İstanbul Getronagan önce Ermeni Lisesi’nden, ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Doktora derecesini New York Üniversitesi Tarih ve Orta Doğu & İslam Araştırmaları Ortak Programı’nda 2008’de alan Lerna, Michigan Üniversitesi’nde Ermeni Araştırmaları Programı’nda bir yıl Manoog doktora sonrası burs kazandı. Lerna, 2006 yılında yayınlanan “Adalet İçin Bir Çığlık” -2006 Osmanlı İmparatorluğundan Türk Cumhuriyetine Ermeni Feminist Beş Yazar (1862-1933) adındaki kitabın da yardımcı editörlük yaptı.

İlk monografisi “Ermenistan’ı İyileştirme- Soykırım Sonrası Türkiye’de Aidiyet Sınırları, 2016 yılında Stanford University Yayınları tarafından yayınlanan Lerna şimdi ise, Osmanlı ve Osmanlı sonrası dünyada Ermeni feministlerle ilgili bir kaynak ders kitabı hazırlıyor.Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+