Cannes Film Festivali`nde İlk Kez Ermenistan Bayrağı Açılıyor - Gündem
20 Ağustos 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Արագած / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

18 Mayıs 2017  

Cannes Film Festivali`nde İlk Kez Ermenistan Bayrağı Açılıyor

Cannes Film Festivali`nde İlk Kez Ermenistan Bayrağı Açılıyor Cannes Film Festivali`nde İlk Kez Ermenistan Bayrağı Açılıyor
Cannes Film Festivali bu akşam başlayacak. Bu yıl 70. defa sinema dünyasının önde gelen isimlerini ve yeni filmleri ağırlayacak Cannes'da, dünyanın farklı ülkelerinden yönetmenler Altın Palmiye için yarışacak. Festivalde bu sene bir takım yenilikler de var.

Çarşamba akşamı gösterilecek açılış filminin yıldızlarının iki Fransız kadın oyuncu olması bekleniyor. Biten bir aşkın acısını çeken bir erkeğin hikayesinin anlatıldığı ve Arnaud Desplechins’in yönettiği "Les Fantômes d'Ismaël" filminde oynayan Marion Cotillard ve Charlotte Gainsbourg, açılış filmi öncesi kırmızı halıda merakla beklenen isimler arasında. Bu film yarışma kategorisinde yer almıyor.

Açılışın ardından festival kıyasıya bir rekabete sahne olacak; ödül için yarışan filmler birbiri sıra beyaz perdede katılımcılar ve jüriyle buluşacak. Fransız yönetmen Michel Hazanavicius’un yeni filmi “Le Redoutable" de bu filmler arasında. Hazanavicius bu filminde ünlü yönetmen Guru Jean-Luc Godard ve oyuncu Anne Wiazemsky arasındaki ilişkiyi ele alıyor.

Bu sene de festivalde yarışan yönetmen Michael Haneke, Altın Palmiye’yi alması halinde festival tarihinde bu ödülü üçüncü kez kazanan ilk yönetmen olacak. Avusturyalı yönetmen Haneke, yeni filmi “Happy End”de güncel bir konu olan mültecilerin yaşamını ele alıyor. Isabelle Huppert ve Jean-Louis Trintignant, filmin seçkin kadrosunun birer parçası.

Bu sene festivalin 70. kez gerçekleşmesi nedeniyle Altın Palmiye ödülü daha da değerli hale getirildi. Bilindik ödül olan 118 gram saf altının yanında, ederi 20,000 Avro civarında olan 167 pırlanta da bu seneki kazanana verilecek.
2017 yılında Ermenistan ilk kez yarışmacı olarak festivale katılacak. Cannes’te Ermenistan heyeti başkanı Hovhannes Galstyan, bu sene ilk kez Cannes’te Ermenistan bayrağının açılacağını belirterek “Lazure kısında ilk kez ayrı standımız olacak” dedi.

Galstyan Cannes film festivalinde ülkemizin , Ermeni genç film yönetmenlerin 3 projesi ile temsil edileceğini söyledi.


Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+