Yerevanlılar Belediye Başkanlarını Seçti - Gündem
24 Haziran 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

18 Mayıs 2017  

Yerevanlılar Belediye Başkanlarını Seçti

Yerevanlılar Belediye Başkanlarını Seçti Yerevanlılar Belediye Başkanlarını Seçti
Ermenistan'ın başkenti Yerevan'da 14 Mayıs'ta duzenlenen dört yıllık yeni dönem Kent Konseyi seçiminde Cumhuriyetçi Parti Adayı Taron Markaryan %71.25 oyla tekrar Yerevan Belediye Başkanı seçildi.

65 sandalyeli konsey için 3 siyasi blok seçimlere girdi. Bu bloklardan Cumhuriyetçi Parti %71.25 (46 sandalye), muhalif Yelq (Çıkış) bloğu %21 (14 sandalye), yeni kurulan Kayısı Ülkesi Bloğu ise %7 (5 sandalye) oy topladı. Oyların %2.41 ise geçersiz sayıldı.

Üç siyasi partiden oluşan (Sivil Sözleşme, Cumhuriyet Partisi ve Parlak Ermenistan) ve liderliğini Nikol Pashinyan’ın yaptığı Yelq Bloğu seçim sonuçlarını kabul ederken, blok listesindeki ilk isim Paşinyan konseyde temsilcilik yapmayacağını, mecliste vekillik ile uğraşacağını söyledi. Yerevan Belediye Meclisi seçimleri hemen öncesinde resmi bir siyasi parti olarak kurulan Kayısı Ülkesi Bloğu ise seçim sonrasında sonuçları kabul etmeyeceklerini bildirdi.

Kayısı Ülkesi Bloğu 16 Mayıs’ta seçim konseyi başkanı Tigran Mukuchyan’a “14 Mayıs Kent Konseyi Seçim” sonuçlarının iptali için dilekçe sundu.Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+