​Türkiye Ermenileri Patrikhanesi’nden Hovhannes Çekiçyan’a madalya - Gündem
24 Haziran 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

19 Mayıs 2017  

​Türkiye Ermenileri Patrikhanesi’nden Hovhannes Çekiçyan’a madalya

​Türkiye Ermenileri Patrikhanesi’nden Hovhannes Çekiçyan’a madalya ​Türkiye Ermenileri Patrikhanesi’nden Hovhannes Çekiçyan’a madalya
İstanbul doğumlu ünlü koro şefi Hovhannes Çekiçyan, 90. doğum günü vesilesiyle Türkiye Ermenileri Patrikhanesi tarafından ‘Ormanyan Madalyası’na layık görüldü.

14 Mayıs Pazar günü Feriköy Surp Vartanants Kilisesi’nde düzenlenen Badarak ayinini Başrahip Tatul Anuşyan, ilahileri Vartanants Korosu Şefi Adruşan Halaçyan yönetti. Başepiskopos Aram Ateşyan ve Üstrahip Zadig Babikyan’ın riyaset ettiği ayine Surp Vartanants Kilisesi Başkanı Manuk Öğer ve Kilise Vakfı’nın yönetim kurulu üyeleri, Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Nurhan Palakoğlu, şarkıcı Gurgen Dabağyan katıldı.

“Agos” gazetesinin bilridiğine göre Badarak ayininin ardından Ermenistan Devlet Korosu Şefi Hovhannes Çekiçyan’a Ormanyan Madalyası’nı Başepiskopos Aram Ateşyan takdim etti. Ateşyan verdiği vaazda Anneler Günü’nü kutladı.

Nazar Şirinoğlu Salonu’nda verilen sevgi sofrasında ise Hovhannes Çekiçyan madalyaya layık görüldüğü için teşekkür etti.

Hovhannes Çekiçyan kimdir?
Hovhannes Çekiçyan 1929’da İstanbul’da doğdu. Viyana Mıhitaryan Okulu’ndan ve Saint Michel Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Konservatuarı’nda ve Paris’teki Ecole Normale de Musique’te müzik eğitimi aldı. İstanbul Devlet Operası’nda şef olduktan sonra, 1961 yılında Ermenistan’a yerleşti ve müzik yaşamına Devlet Müzik Akademisi’nde devam etti. 1975 yılından beri Yerevan Gomidas Devlet Konservatuarı’nda eğitimcilik yapıyor. Kurucusu olduğu Ermenistan Ulusal Akademik Korosu’yla unutulmaz konserler verdi ve çok sayıda ödüle layık görüldü.Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+