​Ermeni Kilisesi’nin Yüksek Ruhani Kurulun’dan Ateşyan’a çağrı - Gündem
24 Haziran 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

19 Mayıs 2017  

​Ermeni Kilisesi’nin Yüksek Ruhani Kurulun’dan Ateşyan’a çağrı

​Ermeni Kilisesi’nin Yüksek Ruhani Kurulun’dan Ateşyan’a çağrı ​Ermeni Kilisesi’nin Yüksek Ruhani Kurulun’dan Ateşyan’a çağrı
Tüm Dünya Ermenileri Katolikosu Karekin II’nin başkanlık ettiği, Moskova’da düzenlenen Yüksek Ruhani Kurul toplantısının sonuç metninde, patriklik seçimiyle ilgili çağrı yapıldı. Ermeni kilisesinin Yüksek Ruhani Kurulu toplantısına İstanbul’dan Değabah Karekin Bekçiyan katıldı.

“Agos” gazetesi, 16-18 Mayıs tarihleri arasında yapılan toplantıdan Değabah Bekçiyan’a destek mesajı çıktığını bildiriyor. Toplantıda ayrıca Ateşyan’ın yanı sıra Patrikhane’deki ruhanilere ve sivillere de gerekli adımları atma çağrısı yapıldı.

Açıklanan sonuç metninde, Türkiye Ermenileri Patriklik seçimi sürecinde yaşanan gelişmeler şu ifadelerle yer aldı:

“Toplantıda Değabah Bekçiyan da bir konuşma yaptı. Patriklik seçimindeki sıkıntılı süreci anlattı. Yüksek Ruhani Kurul, Değabah’ın görevlerini yapma imkanı bulamaması konusunda kaygılarını ifade etti. Kurul, İstanbul Patrikhanesi ruhanilerine ve sivillere (azkayinler ) devlet yetkilileri ile uyum içerisinde çözüm üretmeleri konusunda çağrıda bulundu. Bu süreçte Başepiskopos Aram Ateşyan'ın duruşuna da değinildi ve kendisi, Ermeni kilisesinin kuralları içerisinde seçilmiş Değabah’a yardımcı olmaya ve Patrikhane’nin doğal gidişatını sürdürmesi için atılması gerekli olan kaçınılmaz adımları atmaya çağırıldı.”Bu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+