Nazar Şirinoğlu Salonu`nda İzmir Ermenileri Konuşulacak - Gündem
17 Temmuz 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ասակ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

22 Mayıs 2017  

Nazar Şirinoğlu Salonu`nda İzmir Ermenileri Konuşulacak

Nazar Şirinoğlu Salonu`nda İzmir Ermenileri Konuşulacak Nazar Şirinoğlu Salonu`nda İzmir Ermenileri Konuşulacak
Zakarya Mildanoğlu Aras Yayıncılık tarafından kısa bir süre önce yayınlanan İzmir Ermenileri adlı derlemesini 24 Mayıs 2017, saat 21.00’de Feriköy Nazar Şirinoğlu Salonu'nda okuyucularına tanıtacak.

Zakarya Mildanoğlu İzmir Ermenilerinin sosyal, kültürel, eğitim, dini, ticari, sanat ve basın yayın dünyasına ait bol görselli bir sunum gerçekleştirecek.

Mildanoğlu, Aras Yayıncılık tarafından kısa bir süre önce yayınlanan İzmir Ermenileri adlı derlemesini 24 Mayıs 2017, saat 21.00’de Feriköy Nazar Şirinoğlu Salonunda okuyucularına tanıtacak. Tanıtımın ardından imza günü de düzenlenecek; tanıtımda ayrıca Aras Yayıncılık'ın kitap standı da olacak.

İzmir Ermenileri

Osmanlı idari sisteminde Aydın olarak adlandırılan Vilayette 1922 öncesinde 22.000 Ermeni yaşamaktaydı.


İzmir Ermenileri hayır ve yardım, yetimhane, eğitim, spor, müzik, kütüphane, tiyatro ve benzeri alanlarda 21 adet sivil toplum örgütlenmesine sahipti. Sadece Ermenilere değil tüm bölge halkına hizmet veren hastahaneleri ile tanınırlardı.

23 Ermeni kilisesi arasında günümüzdeki fuar alanı üzerinde yer alan Surp Isdepanos kilisesi mimari üslubuyla öne çıkmaktaydı.

İzmir Ermeni matbaacılığı ve her tür yayım faaliyeti ile İstanbul’dan sonra ikinci sırayı almaktaydı. İzmir’de tam 14 adet Ermeni matbaası bulunmakta ve Ermenice yanında pek çok dilde basım yayın yapmaktaydı. Dönemin pek çok klasik eseri Ermeniceye tercüme edilerek yayınlandı ve bazı okulları “tercümanlar okulu” olarak adlandırıldı. Ermeniler, aralarında bazılarının ünü tüm dünyaya yayılan 37 adet gazete, dergi ve mecmua sahipti.

İzmir ve çevresindeki 28 Ermeni okulunda üç bine yakın Ermeni öğrenci eğitim görmekteydi.Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+