Mesudiye’nin Rum Kilisesi Restore Ediliyor - Gündem
23 Temmuz 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ծմակ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

24 Mayıs 2017  

Mesudiye’nin Rum Kilisesi Restore Ediliyor

Mesudiye’nin Rum Kilisesi Restore Ediliyor Mesudiye’nin Rum Kilisesi Restore Ediliyor
Ordu’nun Mesudiye ilçesinde bulunan tarihi 5 kiliseden birisi olan Muzadere Kilisesi restore ediliyor.

Mesudiye’nin Topçam Mahallesi’nin 10 km güneyinde bulunan ve 1860’lı yıllarda yörede yerleşim Rumlar tarafından inşa edilen Muzadere Kilisesi’nin restorasyonu için Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan gerekli izinler alındı. Restorasyon öncesi rölöve, restitüsyon çalışmalarına başlandı. Çalışmaların tamamlanmasının ardından restorasyon işlemlerine geçilecek.


Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Mesudiye ilçesinde 5 tarihi kilise bulunduğunu, ilçe merkezinde bulunan kilisenin daha önce restore edilerek kültür merkezi olarak kullanıldığını hatırlatarak, “Muzadere Kilisesi inşa edildiği dönemde en önemli ibadet alanlarından birisi idi. Uzun süredir kilisenin restorasyonu için plan, proje çalışması yapılıyordu. Şu anda gerekli tüm izinler alındı. Kiliseyi restore ederek bir kültür merkezine dönüştüreceğiz” dedi.

Diğer kilise ödenek bekliyor

Ordu’da daha önce de Taşbaşı Mahallesi’nde bulunan ve kültür merkezi olarak kullanılan Rum Kilisesinde de restorasyon için çalışmalara devam ediyor. Kültür merkezi olarak kullanılan kilise arkeoloji müzesi olarak kullanılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığından 1.2 Milyon TL ödenek talep edildi. Ödeneğin onaylanmasının ardından çalışmalar başlayacak.

‘Taşbaşı Kilisesi’ olarak bilinen kilise, 1853 yılında bölgede bulunan Rum-Ortodoks cemaati tarafından inşa edilmişti. Kilise 1937-1977 yılları arasında cezaevi olarak kullanılmıştı. 1983 yılında Kültür Bakanlığı tarafından restore edilen kilise, 10 Nisan 2000 tarihinden itibaren kültür merkezine dönüştürüldü. Kilisenin yanında bulunan Rum Okulu’nunsa sadece kapı kısmı bugüne ulaştı.

Ordu, gayrimüslim kültür varlıkları açısından önemli bir yapı zenginliğine sahip. Hrant Dink Vakfı’nın Türkiye Kültür Varlıkları araştırmasına göre Ordu’da Rum toplumuna ait 73 yapı bulunuyor. Kilise, manastır ve okul olarak kullanılan bu kamusal yapılardan bazıları, korunmadığı için artık bulunamıyor.Bu haber Ag.....s kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+