Mogerini, Errmenistan-Türkiye İlişkilerini Normalleştirme Çağrısında Bulundu - Gündem
15 Ağustos 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Արամազդ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

24 Mayıs 2017  

Mogerini, Errmenistan-Türkiye İlişkilerini Normalleştirme Çağrısında Bulundu

Mogerini, Errmenistan-Türkiye İlişkilerini Normalleştirme Çağrısında Bulundu Mogerini, Errmenistan-Türkiye İlişkilerini Normalleştirme Çağrısında Bulundu
Avrupa Birliği Dış ilişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB-Ermenistan İşbirliği Konseyi Toplantısı'nın ardından Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan ile düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Mogherini, AB'nin Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine verdiği desteği yineleyerek, Ermenistan'ı Türkiye ile ilişkilerini normalleştirmeye çağırdı.

Dağlık Karabağ sorununa değinin Mogherini, "Mevcut durum sürdürülemez. Uluslararası hukuk çerçevesinde Dağlık Karabağ sorununa acilen siyasi bir çözüm bulunmalı" ifadelerini kullandı.

Mogherini, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Minsk Grubu eşbaşkanlarının arabuluculuk girişimlerini desteklediklerini vurguladı.

AB ve Ermenistan arasında geçen mart ayında imzalanan AB-Ermenistan Kapsamlı ve Geliştirilmiş Ortaklık Anlaşması'na ilişkin müzakerelerin tamamlandığını belirten Mogherini, sürecin bir an önce sonuçlandırılması gerektiğini söyledi.

AB-Ermenistan İşbirliği Konseyi 17. Toplantısı'nda Ermenistan'ın siyasi, ekonomik ve sosyal alanda gerçekleştirdiği reformların ele alınan konular arasında olduğu belirtildi.
Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+