​ABD Kongre üyelerinden, protestoculara saldıran Erdoğan`ın korumalarına ceza önerisi - Gündem
22 Temmuz 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

25 Mayıs 2017  

​ABD Kongre üyelerinden, protestoculara saldıran Erdoğan`ın korumalarına ceza önerisi

​ABD Kongre üyelerinden, protestoculara saldıran Erdoğan`ın korumalarına ceza önerisi ​ABD Kongre üyelerinden, protestoculara saldıran Erdoğan`ın korumalarına ceza önerisi
ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Ed Royce, Temsilciler Meclisi üyeleri Eliot Engel, Kevin McCarthy, Whip Steny Hoyer, 16 ayıs'ta Washington'da Türkiye Büyükelçiliği konutu önünde barışçıl protestoculara karşı uygulanan şiddeti kınayan 354 numaralı karar tasarısını hazırladı. Amerika Ermeni Kongresi'nden edinen bilgiye göre kararda, yaşananlarda sorumlu olanların mahkeme önüne çıkarılması önerildi.

Barış protestosunun başlamasından saatler sonra Erdoğan'ın koruması ile Büyükelçilik görevlilerinin protestoculara karşı düzenlediği saldırıyla şiddetin başladığına dikkat çekilen tasarıda, "Silahlı Türk güvenlikçiler, silahsız protestocuları dövdü, vurdu ve boğdu" ifadelerine yer verildi.

Türk yetkililerin, ABD vatandaşlarının haklarını ihlal ettiğinin vurgulandığı kararda, polis ve diğer makamlar tarafından düzenlenen raporlara atıfta bulunarak, barışçıl protestocular tarafından herhangi bir kışkırtma olmadığına dikkat çekilerek, bu olayın, Erdoğan korumalarınca başlatılan artık üçüncü şiddet uygulama eylemi olduğu kaydedildi.

Tasarıda, "16 Mayıs'ta barışçıl protestoculara karşı Türk güvenlikçilerce uygulanan yasadığı baskıyı düzenleyen, yönelten veya katılan tüm Türk güvenlikçileri, ABD yasaları çerçevesinde yargılayarak cezalandırma" çağrısı yapıldı.

ABD'nin, Türkiye gibi ülkelerde basın ve sivil toplumun özgürlüğünü sağlama konusunda adımlar atılması gerektiğini vurgulayan karar tasarısı, uluslararası basında en çok konuşulan konulardan biri oldu.Bu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+