Ermeni Patrikhanesi seçime gidiyor - Gündem
22 Temmuz 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

25 Mayıs 2017  

Ermeni Patrikhanesi seçime gidiyor

Ermeni Patrikhanesi seçime gidiyor Ermeni Patrikhanesi seçime gidiyor
Patrik Mutafyan'ın sağlık sorunları nedeniyle 9 yıl önce görevini icra edemez hale gelmesinden bu yana vekillikle idare edilen Ermeni Patrikhanesi, Patrik Vekili Aram Ateşyan'ın istifası sonrası seçime hazırlanıyor.

Son Patrik Mesrop Mutafyan'ın sağlık sorunları nedeniyle 2008 yılında görevini icra edemez hale gelmesinden bu yana vekillikle yönetilen Ermeni Patrikhanesi, Başpiskopos Aram Ateşyan'ın istifasıyla seçime gitmeye hazırlanıyor.

Gelişmeleri değerlendiren Ermeni Vakıfları Arası Dayanışma Platformu (VADİP) Başkanı ve Surp Pırgiç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bedros Şirinoğlu, istifa kararını doğrulayarak seçim sürecine girildiğini söyledi.

Türkiye Ermeni toplumunun uzun süredir seçim beklentisinde olduğunu belirten Şirinoğlu, bu amaçla geçen aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştüklerini söyledi.Erdoğan'ın patrik seçiminin kısa zamanda neticelenmesini bekledikleri yönündeki mesajının karşılık bulduğunu ifade eden Şirinoğlu, valilikle görüşerek Değabah (Patrikhaneyi seçime götürmekle mükellef kişi) seçimi konusunda olur aldıklarını bildirdi.

Almanya Ermeni Kilisesi'nden Sırpazan Karekin Bekçiyan'ın İstanbul'a davet edildiğini ayrıca Ermenistan Baş Patrikliğine de mesaj gönderildiğini dile getiren Şirinoğlu, "Bekçiyan 10 gün sonra gelerek görevi devralacak. Değabah'ın belirlenmesinin ardından müteşebbis heyet oluşturularak yasal süreç başlatılmış olacak. Ardından uygun görülen bir tarihte de seçim yapılacak" ifadelerini kullandı.

Şirinoğlu, dünyadaki uygulamaların aksine Türkiye'de din adamlarını Ermeni toplumunun kendisinin seçtiğini vurgulayarak patrik seçimi için geçtiğimiz aylarda Ruhani Kurul başkanlığından istifa eden Sahak Maşalyan'ın, Aram Ateşyan'ın, Almanya Ermenileri Dini Önderi Karekin Bekçiyan ve aday olarak ön plana çıktıklarını kaydetti.

Öte yandan Ermenistan Gugark Bölgesi Dini Önderi Episkopos Sebuh Çulciyan da patrik adayları arasında.Bu haber Sp.....k kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+